İsrail ordusu Şam ve Halep havalimanlarını vurdu

Suriye medyası, İsrail savaş uçaklarının Şam ve Halep’teki havaalanlarına saldırı düzenlediğini duyurdu.

Suriye medyası, İsrail’in bugün Şam ve Halep’teki ana havaalanlarına saldırı düzenlediğini aktardı.

Yerel radyo kanalı Sham FM, saldırılara karşılık Suriye hava savunma sistemlerinin çalıştırıldığını, Halep havaalanında hasar meydana geldiğini ancak can kaybı olmadığını belirtti.

Suriye merkezli El Vatan gazetesi de hava savunma sisteminin “karşılık verdiğini” bildirdi ve pistlerinin zarar görmesi sebebiyle iki havaalanının da hizmet dışı olduğunu kaydetti.

Benzer haberler

BM: Suriye’de gerilimin daha da artmasından derin…

Japonya istihbaratı PKK’yi yasaklı örgüt listesinden çıkardı

Rusya merkezli Sputnik ajansı ise “bir güvenlik kaynağına” dayandırdığı haberinde İsrail uçaklarının Filistin hava sahasından Şam havalimanını hedef aldığını, diğer uçakların da Suriye açıklarındaki karasuları üzerinden Halep havalimanını güdümlü füzelerle bombaladığını aktardı.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, “Suriye’den İsrail’e yönelik çok sayıda top atıldığı tespit edildi” denilmişti. Açıklamada, top mermilerinin bir kısmının İsrail topraklarına ulaştığı ve açık alanlara düştüğü kaydedilmişti. İsrail güçlerinin de atışların yapıldığı kaynaklara topçu bombardımanı ve havan ateşiyle karşılık verdiği belirtilmişti.

İsrail uzun süredir Halep ve Şam havaalanları da dahil olmak üzere Suriye’de “İran’la bağlantılı” olarak nitelediği hedeflere saldırılar düzenliyor.

Saldırılar İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan’ın Suriye’yi ziyaret etmesinden bir gün önce gerçekleşti.

 

/Evrensel/

İlginizi çekebilir