İsrail ordusu, Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’yi öldüren kişinin muhtemelen bir İsrail askeri olduğunu açıkladı

Katar merkezli Al Jazeera’nın deneyimli muhabiri Mayıs ayında Batı Şeria’daki bir operasyonu takip ettiği sırada başından vurularak öldürülmüştü. İsrail ordusunun bu açıklaması, Ebu Akile’nin ölümünde sorumluluğun kendilerine ait olduğuna işaret ediyor, ancak tam bir sorumluluk beyanı da içermiyor.

Olaya karıştığı belirtilen askerler hakkında bir soruşturma açılmasının da söz konusu olmadığı ifade ediliyor.

Şirin Ebu Akile’nin ailesi İsrail ordusunun sorumluluk almayarak gerçeği gizlemeye çalıştığını, bunun da kendilerini şaşırtmadığını ifade etti.

İsrail askerleri ile Filistin militanları arasında çatışmaların çıktığı bir operasyonu haberleştirmek üzere 11 Mayıs’ta Cenin mülteci kampına giden Ebu Akile, güvenlik nedeniyle kask takmış, üzerinde açıkça „Basın“ yazılı bir çelik yelek giymişti.

İsrail ordusu Ebu Akile’nin nasıl vurulduğuna dair tartışmalı açıklamalar yapmıştı.

Görgü tanıkları ve Filistinli yetkililer Ebu Akile’nin İsrail askerleri tarafından vurulduğunu belirtmiş, Birleşmiş Milletler ve kanıtlar üzerinde yapılan bazı bağımsız araştırmalar da aynı bulguya işaret etmişti.

ABD’nin yürüttüğü bir araştırma da ölümcül kurşunun bir İsrail askerinin silahından çıkmış olabileceğini belirtmişti.

‚Yanlışlıkla vurulmuş olması kuvvetle muhtemel‘

İsrail ordusundan üst düzey bir yetkili, Şirin Ebu Akile’nin „yanlışlıkla“ bir İsrail askeri tarafından vurulmuş olmasının kuvvetle muhtemel olduğunu açıkladı.

Söz konusu askerin Ebu Akile’nin gazeteci olduğunun farkında olmadığı da ileri sürüldü.

Soruşturma kapsamında askerle de bizzat görüşüldüğü, askerin kendilerine ne yaptığını anlattığı ve eğer ölüme kendisi neden olduysa bunun kasıtlı olmadığını savunduğu belirtildi.

İsrail yetkilisi, „Bu askerlerin nasıl bir çatışma ortamında olduklarının altını çizmek isterim. Dört bir yandan ateş altında kalmış bir aracın içerisindeydiler,“ dedi.

Ancak Ebu Akile’nin vurulduğu ana dair video görüntüleri, Ebu Akile ve diğer gazetecilerin bulunduğu noktaya militanların ateş açtığı iddiasını doğrulamıyor.

Olay esnasında İsrail askerlerinin söz konusu noktadan 200 metre ötede olduğu düşünülüyor.

BBC’nin sorularına yanıt veren üst düzey bir İsrail ordusu yetkilisi, askerlerin ateş altında kaldıklarını, bulundukları jipin içerisinden dışarıda ne olduğunu takip edemediklerini ve etrafta toplanmış gazetecileri görmediklerini belirtti.

‚Kırgın, kızgın ve hayal kırıklığına uğramış haldeyiz‘

Ancak olayla ilgili adli bir soruşturmanın açılmayacak olması Ebu Akile ailesine bir darbe daha indirecek. Aile şu açıklamada bulundu:

„İsrail savaş suçlularının kendi suçlarını araştıramadığını aslında herkes biliyor. Ancak yine de son derece kırgın, kızgın ve hayal kırıklığına uğramış haldeyiz.“

İsrail ve Filistinli insan hakları örgütleri, İsrail ordusunun iç soruşturma mekanizmalarını uzun süredir eleştiriyor ve mevcut durumun askerlere neredeyse dokunulmazlık tanıdığını ileri sürüyor.

Şirin Ebu Akile’nin ölümü ardından İsrailli yetkililer, gazeteciyi vuran kurşunun muhtemelen bir Filistinlinin silahından çıktığı iddialarını ortaya atmıştı.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett „hedef gözetmeksizin ateş eden Filistinlilerin“ Ebu Akile’nin ölümünden sorumlu olabileceğini öne sürmüştü.

Savunma Bakanı Benny Gantz ise daha temkinli bir değerlendirmede bulunmuş, „İlk bulgularımız, Şirin’i öldüren kurşunun nereden geldiğini belirleyebilmiş değil. Operasyonel kaos sırasında yaşanabilecekleri ihtimal dışı bırakamam,“ ifadelerini kullanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ebu Akile’nin öldürülmesiyle ilgili yürütülen bağımsız soruşturmada, gazetecinin ölümüne „muhtemelen İsrail ordusunun açtığı ateşin“ yol açmış olabileceğini, ancak kurşunun kaynağının „kesin olarak belirlenemediğini“ belirtmişti.

Al Jazeera ise Ebu Akile’nin İsrailli askerler tarafından „kasten“ ve „soğukkanlı bir şekilde“ öldürüldüğünü savunmuştu.

1997 yılında Al Jazeera’ya katılan 51 yaşındaki tecrübeli Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile, onlarca yıldır yaptığı haberlerle Filistinliler arasında ve Arap dünyasında çok tanınmış bir isimdi.

/bbc.com/

İlginizi çekebilir