İsrail ile Hamas arasında rehine anlaşması yakın

Hamas’ın Gazze’de tuttuğu rehinelerin bir kısmının serbest bırakılmasını öngören anlaşmada sona yaklaşıldı. Fransa ise müttefiki İsrail’e Gazze’deki sivil kayıplarla ilgili uyarıda bulundu.

ABD’li ve İsrailli yetkililer, Hamas’ın elindeki rehinelerin bir kısmının serbest bırakılmasına yönelik anlaşmada sona yaklaşıldığını açıkladı.

İsrail’in ABD Büyükelçisi Michael Herzog, ABD televizyonunda yayımlanan “This Week” programında yaptığı açıklamada, ülkesinin “önümüzdeki günlerde” Hamas tarafından önemli sayıda rehinenin serbest bırakılacağına dair umutlu olduğunu söyledi.

Reuters‘ın haberine göre, bir Beyaz Saray yetkilisi de son derece “karmaşık ve hassas” olarak tanımladığı müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini ifade etti.

Müzakerelerde arabuluculuk yaptığı bildirilen Katar’dan da iyimser bir açıklama geldi.

Benzer haberler

Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman el Tani, Doha’da düzenlediği basın toplantısında, anlaşmanın önündeki engellerin artık “çok küçük” olduğunu ve geriye sadece “pratikteki ve lojistik” konuların kaldığını söyledi.

Washington Post gazetesi Cumartesi günkü haberinde çatışmaların beş günlüğüne durdurulmasını ve onlarca kadın ve çocuk rehinenin serbest bırakılmasını öngören bir anlaşmaya varıldığını öne sürmüştü. Ancak bu iddia İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve ABD’li yetkililerce yalanlanmıştı. Beyaz Saray, anlaşmaya ulaşılabilmesi için çabaların sürdüğünü belirtmişti.

İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısında çoğu sivil, yaklaşık bin 200 kişinin öldürüldüğünü, 240 civarında insanın da rehin alındığını duyurmuştu.

İsrail’in bu tarihten sonra Hamas kontrolündeki Gazze’ye düzenlediği saldırılarda ise çoğu sivil ve çocuk, 13 binden fazla Filistinli öldürüldü.

 

/DW/

İlginizi çekebilir