İsrail hapishanelerindeki 30 Filistinli açlık grevine başlayacak

Filistin haber ajansı WAFA, Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti sözcüsü Hasan Abdurabbu‘nun konuya ilişkin açıklamalarına yer verdi. Abdurabbu, 30 Filistinli tutuklunun, idari tutukluluk uygulamasını ve tutukluluk süresinin defalarca uzatılmasını protesto için yarın süresiz açlık grevine başlayacağını bildirdi.

Haberde, söz konusu tutukluların, birkaç gün önce, “İsrail Hapishaneler İdaresi’nin artık güvenlik kaygısıyla değil intikam dürtüsüyle hareket ettiği ve idari tutukluluk uygulamasına karşı mücadelenin sürdürüleceği” yönünde bir mesaj yayımladığı belirtildi.

Filistinliler, savunma hakkı verilmeden hapse atılabiliyor

İdari tutukluluk uygulaması, İsrail’in, işgal ettiği topraklardaki Filistinlileri, hiçbir suçlama yöneltilmeksizin tutuklaması anlamına geliyor. İngiliz sömürge dönemindeki Olağanüstü Hal Yasası’ndan uyarlanan İsrail askeri yasaları, tutuklanan kişinin hakkındaki suçlamayı ya da bununla ilgili delilleri “güvenlik” gerekçesiyle öğrenemediği “idari tutukluluk” uygulamasını içeriyor.

Filistinliler, haklarındaki suçlamayı öğrenemeden ve kendilerini savunma hakkından mahrum şekilde 6 aya kadar hapse atılabiliyor. Bu süreden sonra askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamadan habersiz bir Filistinlinin tutukluluk süresi 5 yıla kadar defalarca uzatılabiliyor.

Bu uygulamalar, İsrailli ve Filistinli insan hakları örgütlerinin yanı sıra uluslararası kuruluşlar tarafından da yoğun biçimde eleştiriliyor.(Ajans)

İlginizi çekebilir