İsrail Ankara’ya büyükelçi göndermeyecek

 Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu Hitler’e benzetmesinin ardından İsrail’in Ankara’ya büyükelçisini yollamayacağı belirtildi.

İsrail’in Ankara Büyükelçisi, İsrail-Hamas savaşının başlamasının ardından güvenlik gerekçesi ile geçici olarak Tel Aviv’e geri dönmüştü.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, “Erdoğan, Türkiye’nin cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı sürece İsrail büyükelçisi geri dönmeyecek” dedi.

Benzer haberler

Azerbaycan – Ermenistan barış görüşmeleri…

DEM Parti: Türkiye Dolmabahçe Mutabakatı’na geri…

İsrail basınında yer alan haberlere göre Cohen, “Erdoğan nankör. Geçen şubat ayında Türkiye’ye yardım yaptık, hatta orada sahra hastanesi açtık. Bu arada Hamas’la aynı safta yer alan Erdoğan’ın sorumsuz davranışlarını görüyoruz. Şansölye Schulz’un ‘yeni Naziler’ olarak tanımladığı kişi. İsrail büyükelçisini Türkiye’den geri çağırma kararının haklı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Dün katıldığı bir törende konuşan Erdoğan, “Sizin Hitler’den ne farkınız var ya. Bunlar bize Hitler’i de aratacak. Netanyahu’nun yaptıklarının Hitler’den geri kalır yanı var mı? Hitler bunun kadar zengin değildi, bu Hitler’e göre daha zengin. Batı’dan ABD’den her türlü destek geliyor” demişti.

Netanyahu ise Erdoğan’a, “Kürtlere soykırım uygulayan ve muhalif gazetecileri hapse atma konusunda rekoru elinde tutan Erdoğan, ahlak dersi verecek son kişidir” diye cevap vermişti.

 

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir