İspanya’da sandıktan hükümeti kuracak sonuç çıkmadı

İspanya’da yapılan erken genel seçimlerde, sandıkların yüzde 96’sı açıldı. Resmi rakamlara göre seçimlerden ne mevcut iktidardaki sol koalisyon ne de muhalefetteki sağ partiler meclis çoğunluğunu yakalayabildi. Seçimlerde en fazla milletvekili çıkaran Halk Partisi (PP) hükümeti kuracak yeterli oyu alabilseydi İspanya demokrasi tarihinde diktatör Franco sonrasında ilk kez aşırı sağcı bir parti ülkede iktidara gelecekti.

POSTA YOLUYLA KULLANILAN OY SAYISINDA REKOR

Ülke tarihinde ikinci kez yaz döneminde yapılan genel seçimlerde aşırı sıcaklardan dolayı birçok sandığın yanına vantilatör konuldu.

Tatil döneminden dolayı posta yoluyla kullanılan oyların sayısında rekor bir artış olurken, son seçimlere oranla iki kat artışla yaklaşık 2 milyon 470 bin İspanyolun bu yöntemle siyasi tercihini yaptığı bildirildi.

 

KAZANSAYDI FRANCO SONRASI BİR İLK YAŞANACAKTI

Seçimlerde en fazla milletvekili çıkaran Halk Partisi’nin (PP) yaklaşık 1 yıl önce başkanı seçilen 62 yaşındaki Alberto Nunez Feijoo, hükümeti kuracak yeterli oyu alabilseydi başbakan olacaktı ve İspanya demokrasi tarihinde diktatör Franco sonrasında ilk kez aşırı sağcı bir parti ülkede iktidara gelecekti.

Kaynak: NTV

İlginizi çekebilir