İslami Direniş, Şeddadi’deki ABD üssünü İHA’larla vurduğunu duyurdu

 Irak’taki “İslami Direniş” Rojava’nın Haseke kentindeki Şeddadi Üssünün insansız hava araçlarıyla hedef alındığını duyurdu.

Irak’taki Şii grupların oluşturduğu “İslami Direniş”  Telegram hesabından bugün yaptığı açıklamada, “İslami Direniş Mücahidlerinin Suriye’de işgal altındaki El-Şeddadi üssüne insansız hava araçları kullanarak saldırdığını” duyurdu.

Açıklamada saldırının, “Irak ve bölgedeki Amerikan işgal güçlerine direnme yaklaşımımızın bir devamı ve Siyonist varlığın Gazze’de halkımıza yönelik katliamlarına yanıt olarak” geldiğini belirterek, “düşmanın topraklarını yok etmeye devam edeceğini” vurgulandı.

 Irak’taki İslami Direniş’ten açıklama

29 Aralık 2023’te “İslami Direniş”, Suriye’nin derinliklerindeki Derik’in Koniko gaz sahasını ve Haseke’nin Xırab Cir üssünü hedef aldığını duyurdu.

O dönemde yapılan açıklamada, “direniş savaşçılarının Suriye’nin derinliklerindeki Koniko sahasındaki işgal üssüne füze ile saldırdığı” belirtildi.

Açıklamaya göre saldırı “hedefini ulaştı” ve direniş “düşmanın kalelerini yıkmaya” devam ediyor.

“İslami Direniş” başka bir açıklamasında militanlarının “Suriye’nin derinliklerindeki işgal üssüne Xırab Cir (Kharab el-Jir) füzeler  ile saldırdığını”duyurdu

Pentagon’a göre,  Kürdistan Bölgesi, Rojava, Irak ve Suriye’deki Amerikan kuvvetleri, Gazze’de savaşın başladığı Ekim ayından bu yana 100’den fazla saldırıya maruz kaldı.

7 Ekim’de Filistin Hamas hareketinin üyeleri ile İsrail arasında savaşın patlak vermesinin ardından, Amerika’nın İsrail’i destekleyen tutumuna yanıt olarak Irak’ta yabancı güçlerin (uluslararası koalisyon, Amerikan güçleri) Irak’tan çekilmesini talep eden sesler yükseldi.

O sıralarda Irak’daki İran destekli Şii silahlı gruplar, arka arkaya saldırılarla Irak, Rojava ve Kuzeydoğu Suriye’deki Amerikan güçlerini ve askeri üslerini hedef almaya başladı. ABD, saldırıların arkasında “İran destekli grupların”olduğu suçlamasında bulundu.

Irak hükümeti, Washington liderliğindeki uluslararası koalisyonun danışmanlarını barındıran diplomatik misyonlara ve Irak askeri üslerine yönelik saldırıları “terörist” bir eylem olarak tanımlıyor. Hükümet yakın zamanda Bağdat’taki Amerikan büyükelçiliğini hedef alan bir grubun tutuklandığını duyurdu.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir