İslam İşbirliği Teşkilatı İsveç’in özel temsilcilik statüsünü askıya aldı

İsveç’in başkenti Stockholm’de son zamanlarda bir dizi Kuran-ı Kerim eylemi yapıldı. Irak kökenli bir İsveç vatandaşı 28 Haziran’da polis koruması eşliğinde Kur’an-ı Kerim yakmıştı

Benzer haberler

Metin-Kemal Kahraman’ın Bingöl konseri iptal edildi

Gezi Davası’nda Mücella Yapıcı, Ali Hakan Altınay ve Yiğit…

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Stockholm’de yapılan Kuran-ı Kerim yakma eylemleri nedeniyle İsveç’in özel temsilcilik statüsünü askıya aldı.

İİT pazar günü yaptığı açıklamada, askıya alma kararının “İsveç makamlarının Kur’an-ı Kerim’in ve İslami sembollerin kutsallığının tekrar tekrar istismar edilmesine olanak tanıyan izinler vermesinden” dolayı alındığını belirtti.

İsveç’in başkenti Stockholm’de son zamanlarda bir dizi Kuran-ı Kerim eylemi yapıldı. Irak kökenli bir İsveç vatandaşı 28 Haziran’da polis koruması eşliğinde Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Aynı kişi en son perşembe günü Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde yeniden Kuran-ı Kerim yakacağını açıklamıştı.

Bunun üzerine Irak’ta düzenlenen protestolarda göstericiler İsveç Büyükelçiliği’ne saldırdı.

Irak hükümeti İsveç’le diplomatik ilişkilerin askıya alındığını bildirdi.

Kuran-ı Kerim yakacağını söyleyen kişi perşembe günkü eyleminde bunu yapmadı ancak kutsal kitabı tekmeleyerek üzerine bastı.

İTT’nin açıklamasına göre, teşkilatın yürütme komitesi genel sekreterden “Kur’an-ı Kerim nüshalarına veya diğer İslami değer ve sembollere ilgili makamların rızasıyla saygısızlık edilen herhangi bir ülkede” özel temsilci statüsünün askıya alınmasını değerlendirmesini istedi.

İsveç Dışişleri Bakanı’na kararı ileten bir mektup gönderildiği belirtildi.

Dünya genelinde pek çok ülkede dine hakareti suç sayan yasalar bulunsa da İsveç ve Danimarka’da böyle bir yasa yok ve kutsal metinlerin yakılması özel olarak yasaklanmıyor.

/euronews/

İlginizi çekebilir