‘Ebu Hanzala’ kod adlı Halis Bayancuk tahliye edildi

Gerçek Gündem’in haberine göre, “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan 12 yıl 6 ay hapisle cezalandırılan ‘Ebu Hanzala’ olarak bilinen Tevhid Cemaati’nin lideri Halis Bayancuk tahliye edildi.

Aynı suçlamadan defalarca tutuklanıp serbest bırakılan Ebu Hanzala’nın hüküm giydiği dosya, Yargıtay’da 28 Aralık 2022 tarihinde görülen duruşmada bozulmuştu. Son duruşmada ise mahkeme, Ebu Hanzala’nın yargılandığı üç dosyayı birleştirme kararı almıştı.

Gerçek Gündem’e konuşan kaynaklar, Ebu Hanzala’nın ilk celsede tahliye edilebileceğini düşündüklerini ve HÜDA PAR’ın Ebu Hanzala’nın tahliyesi için AKP’ye baskı yaptığını iddia etmişti.

Benzer haberler

Politico: Amerika, İsrail’e yıl sonuna kadar süre…

Kobani Davası’nda tüm talepler reddedildi

Kaynak “HÜDA PAR, Yargıtay ile çok görüşmeler yaptı öncesinde. AK Parti’ye destekleri ile beraber bu dosyayı ve buna benzer dosyaları önlerine koydular. Ben Ebu Hanzala’nın anlaşma yaptığını düşünüyorum. Bazı sert söylemler içeren konuşmaların hepsini internetten sildiler, kaldırdılar” demişti.

Öte yandan Bayuncuk’un Türkiye’nin İŞİD yapılanmasında yer aldığı da iddia edilmişti.

Ebu Hanzala’nın babası Hacı Bayancuk, 1992’de Hizbullah’ın askeri kanat sorumluluğunu yaptı. HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcoğlu, Hizbullah’ın Şura üyesi olan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Hacı Bayancuk’un avukatlığını yapmıştı.

 

İlginizi çekebilir