IŞİD’in iki kızıyla birlikte kaçırdığı Şengalli Leyla Naif o günleri anlattı

2014’te Şengal’in işgali sırasında IŞİD tarafından kaçırılan Leyla Nayif, esir tutulduğu süre boyunca çocuğunu emziremediğini söyledi.

Şengal’in Sinun ilçesi yakınlarındaki Alika köyü sakinlerinden olan Leyla Nayif, iki kızı, kayınpederinin ailesiyle birlikte 3 Ağustos 2014’te, Digure ve Duhla köyleri arasında IŞİD tarafından kaçırıldı.

Daha sonra IŞİD’den kurtulan Leyla Nayif, kaçırılma hikayesini Rûdaw’a anlattı.

Nayif, silahlı adamların çocukları ve kadınları ailelerinden ayırıp, erkekleri öldürdüğünü söyledi.

Benzer haberler

Leyla Nayif, “3 Ağustos 2014’te IŞİD beni, iki kızımı ve kayınpederimin ailesinden sekiz kişiyi Digure ve Duhla köyleri arasında alıkoydu. Önce Sinun’a daha sonra da Xanesor’a götürüldük. Oradan da Şilo’ya götürüldük. Orada erkekleri bizden ayırdılar. Sonra da Şengal’e götürüldük. Birçok zorlukla karşılaştık. Kızlarım küçüktü, aç ve susuz kalıyorlardı. Kızlarıma su ve süt vermeme izin vermiyorlardı. Onları güçlükle emzirebiliyordum. Diğer Ezidilerle bir arada olmamıza da izin vermiyorlardı” diye konuştu.

Nayif, “Bizi ailelerimizden kopardılar. Çocukları annelerinden koparıyorlardı. Erkeklerin aramızdan alınarak, dövüldüğünü ve öldürüldüğünü gördük. Bize çok zulüm yapıldı” diye ekledi.

O zorlu günlerde komşularının kendisine yardım ettiğini belirten Leyla Nayif, uçakların hava desteğine başlamasıya birlikte kızlarını alarak Şengal Dağı’na kaçtıklarını ve böylece IŞİD’den kurtulduklarını söyledi.

Leyla Nayif’e göre IŞİD’den kurtulanların hepsinin yardıma ihtiyaçı var. Nayif, IŞİD’den kurtulanların yurt dışına gitme sebebinin de yardıma ihtiyaç duymaları olduğunu söyledi.

İlginizi çekebilir