IŞİD’in Almanya emirine 10 yıl hapis cezası verildi

Terör örgüt IŞİD’in “Almanya emiri” olduğu belirtilen ve Ebu Walaa olarak tanınan Abdulaziz Abdullah A., 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Almanya’nın Celle Eyalet Yüksek Mahkemesi, Ebu Walaa olarak bilinen ve “IŞİD’in Almanya’daki lideri” olduğu belirtilen kişiyi 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

37 yaşındaki IŞİD’li, yabancı bir terör örgütüne üye olmanın yanı sıra, devlete karşı ağır bir suç hazırlığında rol almak ve terörü finanse etmekle suçlanıyordu.

Gerçek ismi Abdulaziz Abdullah A. olan IŞİD’liyle birlikte yargılanan ve İslamcı çevrelerde önemli aktörler oldukları belirtilen diğer üç IŞİD’liye de 2 hafta ile 8 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

A.’nın söz konusu diğer üç kişiyle birlikte “genç İslamcıları radikalleştirdiği” ve “Suriye ile Irak’ta IŞİD’in kontrolündeki bölgelere gidişlerinde onlara destek verdiği” kaydedildi. A’nın başında bulunduğu Hildesheim Almanya İslam Derneği’nin (DIK) faaliyette olduğu süre zarfında Almanya’daki İslamcıların merkezi bağlantı noktası olduğu belirtildi.

Mahkeme, A.’nın IŞİD liderleriyle doğrudan bağlantısının bulunduğunu ve örgüt adına hareket etme yetkisi bulunan Almanya’daki “yetkili otorite” olarak görevlendirildiğini açıkladı.

Ebu Walaa ismiyle bilinen A.’nın 2016’da tutuklanmasının ardından DIK, 2017’de yasaklanmıştı.

/K24/

İlginizi çekebilir