IŞİD’in 9 yıl önce kaçırdığı Ezidi genç kızlar ailelerine kavuştu

IŞİD tarafından 9 yıl önce kaçırılan 2 Ezidi Kürt genç kızı Rojava’daki Hol Kampı’ndan alınarak Kürdistan Bölgesi’ne ulaştırıldı.

Yaklaşık 9 yıl sonra yakınlarına kavuşan genç kızlar yaşlı gözlerle karşılandı.

2014 yılında IŞİD tarafından esir alınan 12 yaşındaki Alye ile 13 yaşındaki Besê uzun yılların ardından Zaxo’da bulunan Çem Mişko Kampı’ndaki yakınlarının yanına döndü.

IŞİD’den kurtarılan Besê Xelef, “Devamlı kampta tutulduk. Yıllardır ailemizi, akrabalarımızı görmeyi umuyorduk. Allah’a şükür şimdi geri döndük” dedi.

Aliya ve Besê’nin diğer kız kardeşleri Zinê de üç yıl önce kurtarılmıştı. Şengal’in Solaki köyünde IŞİD tarafından esir alınan 8 kişilik ailenin anne, baba, 2 erkek ve 1 kız çocuğu ise halen kayıp.

Benzer haberler

Zînê Xelef, “Ailemi, kardeşlerimi tekrar görmeyi umuyorum. O kâfirlerin elinde ne kadar insan varsa hepsinin sağ salim dönmesini istiyoruz. Biz oradayken annemizi, babamızı, kardeşlerimizi hiç görmedik. Ablalarımı son üç gündür görüyorum. Çok mutluyum” diye konuştu.

Alye ve Besê 3 ay önce kurtarıldı ancak dönüşleri DNA testinin sonuçlanması beklendiği için ertelenmişti.

Kaçırılan Ezidi Kürtleri Kurtarma Ofisi Başkanı Hüseyin Qaidi, “Özel yollarla bazı bilgiler topladık. Bunların bizim kızlarımız olduğu sonucuna varmamız uzun zaman aldı” dedi.

2014 yılında 6 bin 417 Ezidi Kürt kadını IŞİD tarafından esir alındı, şimdiye kadar bunlardan 3.570’i kurtarıldı. Diğerlerinin akıbeti ise hala bilinmiyor.

Rojava’daki Hol Kampı’nda IŞİD mensuplarının aile üyeleri bulunuyor.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir