İran’da tutuklu öğretmen Rajabi açlık grevinde

İran’da ‘Jin jiyan azadi’ eylemlerine destek veren 9 Mayıs’ta tutuklanan İran Sendika Örgütleri Koordinasyon Konseyi üyesi öğretmen Atika Rajabi yaşadığı hukuksuzluğa karşı açlık grevine girdiğini duyurdu

İran ve Rojhilat Kurdistan’ında 16 Eylül’den bu yana devam eden halk ayaklanması devam ettiği gibi saldırılar da sürüyor. Rejimin saldırıları kapsamında şimdiye kadar aralarında akademisyen, sanatçı ve gazetecilerin de oluğu yüzlerce kişi tutuklandı.

9 Mayıs’ta tutuklandı

Tutuklananlardan biri de insan hakları savunucusu öğretmen Atika Rajabi. Sendika Örgütleri Koordinasyon Konseyi’nin öncülüğünde 9 Mayıs’da Razavi Eyaleti Eğitim Müdürlüğü binası önünde yapılan protesto sırasında gözaltına alınarak tutuklanan Atika Rajabi’nin 9 Mayıs’dan bu yana açlık grevinde olduğu öğrenildi.

Açlık grevine girdi

Gözaltına alındığı 9 Mayıs’ta aynı zamanda İran polisi tarafından evi de basılan eğitim emekçisinin, ablası da gözaltına alındı ve sonrasında bırakıldı. Rajabi, 11 Mayıs’ta ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde hukuksuzca tutuklanmasına karşı açlık grevine girdiğini belirtti.

İlk günden beri eylemdeydi

Sendika Örgütleri Koordinasyon Konseyi konuya ilişkin bir açıklama yaparak, Rajabi’nin sağlığına dönük endişeli olduklarını dile getirerek, öğretmenin sağlık durumuna dönük oluşabilecek her türlü olumsuzluktan İran polisini ve adli makamları sorumlu tuttuklarını kaydettiler. Rajabi ayaklanmanın ilk gününden bu yana dersleri boykot ederek, eylemlere aktif katılan öğretmenler arasında bulunuyordu.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir