İran’da rejim karşıtı bazı göstericiler idamla yargılanıyor

İran’da yaklaşık 2 ay önce Jina Mahsa Emini’nin ölümünün ardından başlayan sokak gösterilerine katılan eylemcilerden gözaltına alınanlardan bazıları idamla yargılanıyor.

Zorunlu başörtüsü ve ahlak polisine tepkiyle başlayan gösteriler kısa sürede ülke geneline rejim karşıtı protesto olarak yayıldı. Çıkan olaylarda emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu yüzlerce kişi öldü, binlerce kişi yaralandı. 40 civarında emniyet görevlisinin hayatını kaybettiği gösterilerde, 10 binden fazla kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Tahran Başyargıcı Ali El-Kasi Mihr, 31 Ekim’de yaptığı açıklamada, son olaylarda “yıkıcı eylemlerde bulunan, güvenlik güçlerine saldırma yoluyla yaralanmalarına veya ölmelerine neden olan, kamu malını ateşe verme gibi ağır suçlarla ilgili sadece başkent Tahran’da bin civarında iddianamenin hazırlandığını” duyurdu.

Göstericilerden “isyanın liderleri” olarak nitelendirilerek gözaltına alınanlardan bazıları, İran Ceza Kanunu’nunda yer alan “ateşli ve ateşsiz silahlarla insanlara saldırmak, ülke güvenliğini tehlikeye atarak korku ve dehşet salmak, kamu düzenini bozmak ve yeryüzünde bozgunculuk yapmak” gibi suçlamalarla idam cezasıyla yargılanıyor.

Milletvekillerinden idam çağrısı

Benzer haberler

Pentagon: Türkiye’nin operasyonları nedeniyle SDG ile…

Almanya: Ukrayna’nın elektrik altyapısına yönelik…

Geçen pazar günü İran Meclisi’ndeki 227 milletvekilinin imzasıyla, “gösterilerde ateşli veya ateşsiz silahlarla insanların canına kast eden ve ölümlerine neden olan kişiler hakkında idam cezasının uygulanmasını öneren” bir bildiri yayımlandı.

İran Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei ise bugün yaptığı açıklamasında, “yargı sürecinde göstericilerle isyancıların birbirinden ayrılması gerektiğini” söyledi.

Ejei, “Yargı mensupları, son gösterilerde asıl isyancılarla suçsuz ve kandırılmış insanları ayrıştırmalı ve gerekli mekanizmalarla bu kişileri serbest bırakmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Devrim Mahkemesi’nde 29 Ekim’de gerçekleştirilen duruşmada, gösterilerde gözaltına alınanlardan Muhammed Kubadlu, Saman Sayyidi, Muhammed Berugani, Ebulfazl Mihri Hüseyin Hacılu, Muhsin Rızazade Karaklu ve Said Şirazi’nin davaları görüldü.

Söz konusu zanlılar, “yeryüzünde bozgunculuk yapmak”, “ülke güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla toplantı düzenlemek”, “emniyet mensuplarına saldırmak”, “kamu malını ateşe vererek ülke düzeni ve güvenliğini bozmak” gibi suçlarla yargılanıyor.

/Ajans/

İlginizi çekebilir