İran’da Mahsa Emini gösterileriyle ilgili Tahran’da tutuklu 1024 kişi için iddianame hazırlandı

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin gözaltına alındıktan sonra ölümünün ardından başlayan ve 52 gündür devam eden gösterilerle ilgili yalnızca başkent Tahran’da 1024 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

İran devlet televizyonunun haberine göre Tahran’da basın toplantısı düzenleyen Yargı Erki Sözcüsü Mesud Setayeşi, Mahsa Emini’nin ölümü sonrasında başlayan protestolarda tutuklananlarla ilgili bilgi verdi.

Setayeşi, “Şu ana kadar Tahran’da 1024 kişi hakkında iddianame hazırlandı. İsyancılarla mücadele ve onların ayrılması kesinlikle titizlikle yapılacaktır.” dedi.

Yargı sürecinin Devrim ve Genel mahkemeler tarafından yürütüleceğini aktaran Setayeşi, “Bu isyanlarda maddi veya manevi zarara uğrayan herkes ilgili yargı mercilerine suç duyurusunda bulunma hakkına sahiptir. Son birkaç gündür bu konudaki şikayetlerin sayısı da arttı.” diye konuştu.

Benzer haberler

Mithat Sancar: Demirtaş ve Önder’in açıklamaları…

Bahçeli istedi, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan zincir…

Setayeşi, bir gazetecinin gösterilerde şu ana kadar kaç öğrenci ve öğretmenin tutuklandığına dair sorusuna ise net cevap vermeyerek, “Bir avuç kişi tutuklandı ve bu az sayıdaki kişi ciddi suçlar işledi.” ifadelerini kullandı.

Tutuklu bulunan Nilüfer Hamidi ile Elahe Muhammedi adlı gazetecilerin durumunun sorulması üzerine ise Setayeşi, iki gazetecinin “ulusal güvenliğe karşı suç işlemek” ithamıyla tutuklandığını ve söz konusu davanın yakında karara bağlanacağını aktardı.

Setayeşi, gösterilerde şu ana kadar kaç kişinin öldüğüne dair de bilgi vermedi.

/Ajans/

İlginizi çekebilir