İran tüm çağrılara rağmen 4 Kürt politik tutsağı idam etti

İran Rejımi haklarında uzun süredir kampanya yürütülen 4 Kürd siyasi tutukluyu tüm çağrılara rağmen idam edildiğini duyurdu.

Benzer haberler

Gazze’nin kuzeyine ilk kez havadan paraşüt ile insani…

Havada bomba paniği: ABD uçağı acil iniş yaptı

İran’ın yargı sitesi Mizan bu sabah saatlerinde Kerec’in Kızılhisar Cezaevi’nde tutulan Wefa Azerbar, Muhsin Mazlum, Pijman Fethi ve Muhammed Feramerizi isimli 4 Kürd tutuklunun idam edildiğini kaydetti.

Her dört mahkumun avukatı Mesud Şems Nejad yargılamanın ve cezaların “adil olmadığını, haklarına saygı gösterilmediğini” müvekkillerinin kendilerini savunmasına izin verilmediğini söyledi.

İran 4 Kürd mahkumu İsrail “ajanı olmakla suçladı

Edinilen bilgiye göre idam edilen Kürd mahkumlar Rojhılatlı parti İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu (Komala Şoreşger) üyesiydi.

Kürd mahkumlar İsrail dış istihbarat örgütü “Mossad ile ilişki içerisinde olmak” İran’ın Isfahan kentindeki “bir askeri tesise saldırı düzenlemek” amacıyla İran topraklarına “yasadışı” yollardan girdikleri suçlamalarıyla idama mahkum edilmişlerdi.

Yakalandıktan 7 ay sonra idam edildiler

Mahkumların ailesi ve İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu, İran hükümetinin mahkumlar hakkındaki iddiaları reddetmişti.

Wefa Azerbar, Muhsin Mazlum, Pijman Fethi ve Muhammed Feramerizi 23 Haziran 2023’te Rojhılat’ın Urmiye vilayetinde güvenlik güçlerince gözaltına alınmışlardı. Tahran 26’ncı Ceza Mahkemesi her 4 Kürd’ü “Allah’a karşı gelmek ve savaşmak” ve “İsrail adına casusluk yapmak” suçlamasıyla idam cezasına çarptırdı.

İnsan hakları örgütleri, siyasi ve sivil aktivistler idamı durdurmak için İran’da çok sayıda protesto düzenlendi, sosyal medya üzerinden kampanyalar düzenledi.

Dört mahkumun cezalarına bir gün kala son kez yakınlarıyla görüşmesine izin verildi.

Mahabadlı Muhsin Mazlum 27, Dewlan’lı Muhammed (Hazhir) Feramerizi 28, Bokan’dan Wefa Azerbar 26 ve Kameran’lı Pijman Fethi ise 28 yaşındaydı. ki Pzhman Fathi.

“İdam edileceğiz, yasımızı tutmayın, cesur olun”

Kürd mahkum Muhsin Mazlum’un eşi Ciwana Teymesi dün Rûdaw bültenine katılarak Pijman Fethi’nin yakınları ile yaptığı son görüşmede “İdam edileceğiz, ancak bu gururlu bir ölüm ve sizden yas tutmamanızı, siyah giymemenizi ve cesur olmanızı rica ediyorum” dediğini söyledi.

Kaynak:Rûdaw

İlginizi çekebilir