İran kadın hakları ihlalleri gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nden çıkarıldı

İran, kadın haklarına ilişkin ihlalleri nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi’nden ihraç edildi.

BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC), İran’ın, 2022-2026 döneminin geri kalanı için BM Kadının Statüsü Komisyonundan (CSW) “derhal yürürlüğe girecek şekilde çıkarılması” yönünde ABD tarafından hazırlanan kararı oyladı.

54 üyeli ECOSOC’da 29 üye ülke karar lehine oy verirken Rusya ve Çin de dahil olmak üzere 8 üye aleyhte oy kullandı. 16 üye ülke ise çekimser kaldı.

45 üyeli BM Kadının Statüsü Komisyonu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi ve kadınların güçlendirilmesi için faaliyet yürütüyor.

Benzer haberler

Almanya’da dev uyarı grevi: Pazartesi ülke genelinde…

Kılıçdaroğlu’ndan Ağıralioğlu yorumu: Artık kavgaları…

ABD’nin BM Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, kararın İranlı kadınlar ve sivil toplumdan gelen çağrılara cevap niteliğinde olduğunu kaydetti.

İran’ın BM Temsilcisi Amir Saeed Iravani ise kararı “yasa dışı bir adım” olarak nitelendirerek ABD’yi “siyasi gündemini sürdürmek için BM’yi kullanmaya çalışmakla” suçladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü BM Direktörü Louis Charbonneau da “İran’ın BM Kadının Statüsü Komisyonundan çıkarılması, İran yönetimini kadınlara ve kız çocuklarına yönelik uzun süredir devam eden ayrımcılık ve zalimlik geçmişinden sorumlu tutmaya yönelik memnuniyet verici bir adım.” dedi.

/Ajans/

İlginizi çekebilir