İran: İsrail’in Şam’a düzenlediği füze saldırısına karşılık verme hakkını saklı tutuyoruz

Suriye’nin başkenti Şam’a düzenlenen hava saldırısında, İran güvenlik güçlerinin beş üst düzey mensubu öldürüldü.

İran Devrim Muhafızları saldırıdan İsrail’i sorumlu tuttu ve ilk açıklamasında beş “üst düzey askeri danışmanının” yanı sıra bazı Suriyeli güçlerin de öldüğünü duyurdu.

Daha sonra yapılan açıklamada, saldırıda yaralanan Amin Samadi’nin de öldüğü bildirildi.

İsrail konuyla ilgili yorum yapmadı. İsrail daha önce de Suriye’deki İran bağlantılı hedeflere pek çok saldırı düzenlemişti.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırılarının ardından başlayan İsrail-Gazze savaşından bu yana bu tür saldırılar daha da yoğunlaştı.

İran Dışişleri Bakanlığı Cumartesi sabahı Şam’da meydana gelen saldırıyı “istikrarsızlık yaratmaya yönelik umutsuz bir girişim” olarak niteledi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kanaani İran’ın “karşılık verme hakkını saklı tuttuğunu” söyledi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada İsrail’in “saldırgan ve provokatif” eylemlerine vurgu yapılarak, uluslararası aktörlerin İsrail’i kınaması çağrısı yapıldı.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırıda toplam 10 kişinin öldüğünü belirtti.

İran’ın önemli askeri, siyasi ve ekonomik gücü olan Devrim Muhafızları’nın bazı üst düzey isimlerinin 2011’de başlayan iç savaştan bu yana Suriye’de bulundukları ve isyancılara karşı Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminin desteklenmesine yardımcı oldukları belirtiliyor.

Suriye devlet medyası saldırının İsrail tarafından düzenlendiğinden şüphelenildiğini belirtti.

Resmi haber ajansı SANA, “Şam’ın el-Mezeh mahallesindeki bir binayı hedef alan saldırı İsrail’in saldırganlığı sonucu gerçekleşti” dedi.

Devrim Muhafızları Ordusu Halkla İlişkiler biriminden yapılan ilk açıklamada Şam’ın el-Mezeh bölgesinde meydana gelen saldırı sonucunda çok sayıda Suriyeli askerin de öldüğü belirtildi.

Öldürülen dört kişinin isimleri Hojatullah Omidhar, Ali Aghazadeh, Hossein Mohammadi ve Saeed Karimi olarak açıklandı, ancak askeri rütbeleri hakkında bilgi verilmedi.

Al Jazeera’nin haberine göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan yapılan ilk açıklamada, “Suçlu Siyonist rejim bir kez daha Suriye’nin başkenti Şam’a saldırmak için harekete geçti ve işgalci rejimin savaş uçaklarının düzenlediği hava saldırısında çok sayıda Suriyeli güç ve İran İslam Cumhuriyeti’nin dört askeri danışmanı şehit oldu” denildi.

İran’ın yarı resmi Mehr haber ajansı, saldırılarda Devrim Muhafızları’nın Suriye istihbarat şefi, yardımcısı ve diğer iki Muhafız üyesinin öldüğünü aktardı.

/BBC/

İlginizi çekebilir