İran, Hamas saldırısında doğrudan rol oynadığı iddialarını yalanladı

İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, Hamas militanlarının İsrail’in güneyinde gerçekleştirdiği saldırıya “dahil olmadığını” söyledi.

Reuters’a göre misyon Pazar günü yaptığı açıklamada, “Filistin’e kararlı bir şekilde destek veriyoruz; ancak Filistin’in cevabında rolümüz yok, zaten yalnızca Filistin’in kendisi tarafından üstleniliyor” dedi.

Hamas sözcüsü Gazi Hamad BBC’ye yaptığı açıklamada Hamas’ın şafak operasyonu için İran’dan doğrudan destek aldığını söylemişti. Hamad diğer ülkelerin de Hamas’a yardım ettiğini belirtmişti, ancak isim vermemişti.

İran yıllardır Hamas’ı destekliyor ve savaşçılarına silah ve eğitim sağlıyor.

Ancak ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Pazar günü CNN’e yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin “bu saldırıyı İran’ın yönettiğine veya arkasında olduğuna dair henüz bir kanıt görmediğini” söyledi.

Öte yandan İran’ın üst düzey liderleri, Hamas militanlarının Cumartesi günü İsrail’in güneyine düzenlediği saldırıya desteklerini yineledi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan Pazar günü attığı bir tweet’te şiddeti “yıllardır süren cinayetlere ve suçlara meşru bir yanıt” olarak nitelendirdi.

Bu arada Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Wana Haber Ajansı tarafından paylaşılan ve televizyonda yayınlanan bir konuşmasında bunu, “Filistinli askerler (ve) tüm Filistinli gruplar” için bir “zafer” olarak nitelendirdi.

/BBC/

İlginizi çekebilir