İran, Erbil işaret ederek İsrail’i tehdit etti

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatibzade, İsrail’in Bahreyn’deki ABD Beşinci Filosuna askeri ataşe ataması halinde İran’ın tavrının ne olacağı sorusuna, balistik füze saldırısını hatırlataark, “Erbil” diye yanıt verdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, başkent Tahran’da düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Viyana’daki müzakereler

İran devlet televizyonuna göre, Viyana’daki nükleer müzakerelerde anlaşma imkanı olduğunu ancak Washington’un tutumu nedeniyle ileri gidilemediğini ilerü süren Hatibzade, “Müzakerelerin durdurulmasından ABD sorumlu ve çözüm Beyaz Saray’da” dedi.

Hatibzade, “ABD bir anlaşmaya varmak istiyorsa bir an önce siyasi bir karar vermelidir. Viyana’daki durum ABD’nin yaklaşımından kaynaklanıyor ve ABD, çözüm bekleyen meseleleri iç politikasında kullanmak için rehin almaya çalışıyor. İranlılar sabırlıdır ancak sonsuza kadar değil” diye konuştu.

Suudi Arabistan ile görüşmeler

İran’ın Suudi Arabistan ile ilişkileri normalleştirmek için yaptığı müzakerelere ilişkin bir soruya yanıt veren Hatipzade, Tahran’ın görüşlerini yazılı olarak Suudilere ilettiğini belirterek, “İlişkilerimizi normalleştirmemiz gerekiyor çünkü tüm bölge ve iki ülke ilişkilerin normalleşmesinden fayda sağlayacak” dedi.

İsrail’e tehdit

Hatipzade, “İsrail’in Manama Büyükelçisi İsrail’in yakında ABD Donanması’nın Bahreyn’deki Beşinci Filosunun karargahına bir askeri ataşe atayacağını açıkladı. Buna karşı İran’ın tavrı ne olacak” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Kudüs işgalcisi rejim ilk günden beri bölgede istikrarsızlık için elinden geleni yapıyor. Bunu yaparken de kötülük, komplo ve diğerleri ile işbirliği halinde. İran’ın Siyonist rejime karşı tavrı her zaman açık olmuştur. Ben tek bir kelime ile yanıtınızı vereyim; Erbil!”

Erdoğan’ın İran ziyareti

Hatipzade Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran ziyaretiyle ilgili olarak da “İran-Türkiye ilişkileri normal çerçevesinde yürütülüyor. Bu ziyaretin tarihi henüz kesinleşmedi. Ankara’daki arkadaşlarımız tarafından tarihin teyit edilmesini bekliyoruz” bilgisini paylaştı.

Ukrayna krizi

Ukrayna’daki gelişmelere değinen Hatipzade, “Rusya, İran’ın komşusu. Avrasya bölgesi bu şiddete ve savaşa müsamaha göstermez ve tüm Avrasya ve dünyanın birçok bölgesi bu savaştan etkilenmektedir. Hepimiz bu savaşın diyalog temelli bir çözümle sonuçlanmasına çalışmalıyız” dedi.

İran’ın Erbil saldırısı

İran Devrim Muhafızları ordusu, 13 Mart günü saat 01:20 sıralarında başkent Erbil’e 12 balistik füze ile saldırı düzenledi. Füzelerin çoğu Kar Group CEO’su Kürt iş insanı Şeyh Baz Kerim’in evinin etrafına, diğerleri ise sivil yerleşim alanlarına isabet etti. Saldırı nedeniyle bir çok evde büyük çapta hasar meydana geldi.

İran, saldırıda, İsrail istihbaratına ait üssün vurulduğunu iddia etti. Ancak Kürdistan Bölgesi hükumeti, bu iddiaları kessin bir dille reddetti.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, ertesi gün Erbil’e gelerek incelemelerde bulundu. Bağdat Hükumeti tarafından kurulan bir heyet de saldırının hedefi bulunan bölgeyi gezerek rapor hazırladı.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir