İran: Devrim Muhafızları Ordusu’nun terör listesine alınması Avrupa’ya pahalıya mal olacak

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) kabul edilen ve Devrim Muhafızları Ordusu’nun “terör” listesine alınmasını talep eden tasarının sonuçlarının “Avrupa için pahalıya mal olacağını” söyledi.

İran devlet televizyonuna göre, Abdullahiyan, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Bakanlar Konseyi 26. Toplantısında konuştu.

AP’de kabul edilen ve Devrim Muhafızları Ordusu’nun “terör” listesine alınmasını talep eden tasarıya tepki gösteren Abdullahiyan, “Kuşkusuz Avrupa için bu tür duygusal eylemlerin sonuçları pahalıya mal olacaktır. Bu yüzden doğru yol, diplomasi, yapıcı etkileşim ve akılcılığa odaklanmaktır.” dedi.

Özbekistan Dışişleri Bakan Vekili Bahtiyar Sadiov’un ev sahipliğinde Taşkent’te düzenlenen EİT Dışişleri Bakanları 26. Toplantısına Türkiye, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan ve Türkmenistan dışişleri bakanları katılıyor.

AP, 19 Ocak’ta, AB tarafından İran’a daha fazla yaptırım getirilmesi, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye yaptırım uygulanması, Devrim Muhafızları Ordusu’nun AB’nin terör listesine alınması taleplerini içeren ancak bağlayıcılığı olmayan bir karar tasarısını kabul etmişti.

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir