İran, BM Güvenlik Konseyi’ne mektup gönderdi: ‘Saldırıdan biz sorumlu değiliz’ dedi

 İran, BMGK’ye gönderdiği mektupta ABD’nin suçlamaların asılsız olduğunu söyledi.

İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Said İrevani, ABD’nin iddialarına ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) mektup gönderdi.

İran, mektupta, Pazar günü Ürdün’de ABD kuvvetlerine düzenlenen ve üç askerin ölümü ve en az 40 askerin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyla ilgisi olduğunu reddediyor.

Mektupta, ”ABD temsilcisinin BM’ye gönderdiği mektupta, İran’a bağlı grupların, Irak ve Suriye’deki Amerikan personel ve tesislerine yönelik eylemlerde bulunduğu iddia ediliyor. İran İslam Cumhuriyeti olarak bu tür temelsiz iddialarını kesinlikle reddediyoruz” ifadesine yer verildi.

“Daha önceki mektuplarımızda da vurguladığımız gibi, ne Irak’ta, ne Suriye’de, ne de başka bir yerde doğrudan veya dolaylı olarak İran İslam Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerine mensup hiçbir grup bulunmamaktadır” denilen mektupta ”İran İslam Cumhuriyeti, bölgedeki hiçbir kişi veya grubun eylemlerinden sorumlu değildir” vurgusu yapıldı.

Söz konusu mektupta, “ABD’nin Suriye ve Irak’ta gerçekleştirdiği eylemler hem yasa dışı hem de uluslararası hukuku ve BM Şartı’nın 2. maddesinin 4. fırkasını ihlal etmektedir. Dolayısıyla ABD’nin BM Şartı’nın 51. maddesi kapsamında sunduğu mektup hukuki dayanaktan yoksundur ve eylemlerini meşrulaştıramaz” denildi.

Daha önce İran’ın New York’taki BM Daimi Temsilciliği, Ürdün’ün kuzeydoğusunda 3 ABD askerinin öldürüldüğü saldırıya ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, İran’ın ABD’nin askeri üssüne yönelik saldırıyla bir bağlantısı ya da bir ilgisinin olmadığı kaydedildi.

ABD 3 askerinin ölümü 40’a yakın askerinin yaralanması ile sonuçlanan Ürdün’deki üssüne yönelik İHA’lı saldırıdan İran’ı sorumlu tutmuştu

İlginizi çekebilir