Irak’ta ABD’ye ait MQ-9 insansız hava aracı düşürüldü

Konuyla ilgili açıklama yapan ABD’li yetkili Irak’ta ABD’ye ait insansız hava aracının düştüğünü doğruladı.

Benzer haberler

Azerbaycan – Ermenistan barış görüşmeleri…

DEM Parti: Türkiye Dolmabahçe Mutabakatı’na geri…

İran destekli milislerin Irak üzerinde uçan bir insansız hava aracını vurduklarını iddia etmelerinin ardından bir ABD savunma yetkilisi Cuma günü yaptığı açıklamada bir Amerikan insansız hava aracının Bağdat’ın kuzeyinde düştüğünü belirtti.

AFP’ye konuşan yetkili, yerel saatle Perşembe gecesi “Irak’taki Beled hava üssü yakınlarında bir ABD İHA’sı düştü” dedi ancak kaybolan İHA’nın tipini açıklamadı.

“Irak güvenlik güçleri hava aracını buldu. Herhangi bir yaralanma bildirilmedi” diyen yetkili, “kazanın nedenine ilişkin soruşturmanın sürdüğünü” de sözlerine ekledi.

İran bağlantılı milislerin oluşturduğu Irak’taki “İslami Direniş”, Cuma günü yaptığı açıklamada, önceki gün Irak üzerinde uçuş yapan ve hem gözetleme hem de saldırı amacıyla kullanılabilen bir tür insansız hava aracı olan ABD’ye ait bir MQ-9’a ateş açtığını duyurmuştu.

Örgütten yapılan açıklamada “Mücahitler dün… Amerikan işgal güçlerine ait bir MQ-9 insansız hava aracını hedef aldı” denildi.

Pentagon’a göre Ekim ayının ortasından bu yana Irak ve Suriye’deki ABD ve müttefik kuvvetleri 140 kadar saldırıya uğradı -bunların çoğunu “Irak İslami Direnişi” üstlendi- ve Amerika her iki ülkede de misilleme saldırıları gerçekleştirdi.

/mpn/

İlginizi çekebilir