Iraklı parlamenterler Türkiye’nin operasyonlarına karşı harekete geçti

Irak Parlamentosu üyesi 51 milletvekili, TSK’nin sınır ötesi operasyonu ve ağaç kesiminin durdurulmasına karşı komisyon kurulmasını istedi.  

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Metîna, Zap ve Avaşîn bölgelerine yönelik 23 Nisan’da başlattığı operasyon ve köylülere ait ağaçların TSK’ye bağlı korucu ile ÖSO grupları tarafından kesilerek, şirketlerin eliyle Türkiye’de satılmasına karşı Irak Parlamentosu’nda 51 parlamenterin imzasıyla hazırlanan dilekçe parlamento başkanlığına sunuldu.

Kürt parlementerler Serkewt Şemsedîn, Xalib Mihemed, Mawe Mihemed ve Musena Emîn tarafından sunulan dilekçede, operasyon ve ağaç kesiminin durdurulması için parlamentonun sorumluluğunu yerine getirmesi çağrısı yapıldı. 

Benzer haberler

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı ‘Yapay Zeka Güvenlik…

Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nun yeni başkanı:…

 ‘SALDIRILARA KARŞI ADIM ATTIK’

 Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’nin Kürdistan doğasına karşı giriştiği talan nedeniyle yasal adımlar attık. Türk devletinin saldırılarından sonra Duhok, Hewlêr ve Süleymaniye’nin köylerine dönük doğa talanı ve bu talanın bölgeye getirilen şirketler eliyle yapılmasına karşı 51 milletvekilinin imzasıyla Irak Parlamentosu’na verdiğimiz dilekçede özel bir komisyonun kurulmasını istedik. İçişleri, savunma ve dışişleri komisyonu olarak, bölgenin eski huzuruna kavuşması için çalışacak. Türkiye tarafından Kürdistan’da yapılan ağaç kıyımına ve doğa talanına karşı herkesi bilgilendireceğiz.”

/MA/

İlginizi çekebilir