Irak Yüksek Mahkemesi ‘Saddam’ın Fedaileri’nin emekli olma hakkından yararlanması kararı verdi

Irak’ta yüksek mahkeme, Saddam Hüseyin döneminde kurulan “Saddam’ın Fedaileri” isimli oluşumda yer alan kişilerin emekli olma hakkından yararlanabileceği yönünde karar aldı.

Karar infial yaratırken Parlamento Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi Segvan Sindi, bu şahısların geçmişte “kötü” işlere bulaştığını söyledi.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi’nin, devrik diktatör Saddam Hüseyin zamanında kurulan “Saddam’ın Fedaileri” isimli teşkilat içerisinde yer alan kişilerin varsa diğer kamu hizmetlerinden emekli olma hakkına sahip oldukları yönünde karar aldığı ortaya çıktı.

Irak Yüksek Yargıtay ve Adalet Kurulu tarafından Ulusal Emeklilik Dairesi’ne gönderilen 8 Mart 2023 tarihli yazıda,  “Irak Yüksek Mahkemesi’nin 2022 tarihli ve 220 sayılı kararına uymanızı talep ediyoruz. Ancak karar tatbik edilirken Yüksek Yargıtay ve Adalet Kurulu’nun 2008 tarihli 10 sayılı kararında yer aldığı gibi, Saddam’ın baskıcı teşkilatında görev aldıkları süre hizmetlerinden düşürülmeli, diğer kamu hizmetlerindeki hakları göz önüne alınarak emekli sayılmalıdır” denildi.

Üyeleri Baas rejimi ve Saddam Hüseyin’e sadık olan bu oluşunda yer alanlar hakkında alınan karar Irak’ta bazı kesimlerin öfkesine yol açtı.

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkan Yardımcısı Segvan Sindi, Yüksek Mahkemenin kararı gözden geçirmesi gerektiğini belirterek, “Bu güçler (Saddam’ın Fedaileri) baskıcı bir güçtü ve birçok kötülüğe bulaştılar. Konuyu araştırıyoruz, ancak önce hukuk komitesinin konuyu araştırması gerekiyor” dedi.

Doğrudan Saddam Hüseyin’in komuta ettiği Baas Partisi’ne bağlı askeri bir teşkilat olan “Saddam’ın Fedaileri” Saddam’ın oğlu Uday’ın önerisiyle 7 Ekim 1994’te kuruldu. Üyelerinin bazıları 1998’de ayrıldı.

Yaklaşık 25 bin üyesi olan teşkilat içerisinde yaşları 10 ila 15 arasında olanlar ise Uday’ın denetimi altında bulunuyordu.

 

/Rûdaw/

İlginizi çekebilir