Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı: İran ve Türkiye ile çözüm bulabilmek için üst düzey bir komisyon kurulacak

 Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, bugün gerçekleştirdiği Bağdat ziyareti sırasında Azm Koalisyonu ile yaptığı görüşmeden sonra Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım el-Araci ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Başkan Neçirvan Barzani ile görüşmesinden sonra Rûdaw’a açıklamalarda bulunan Kasım el-Araci, Erbil ve Bağdat’ın çok iyi bir anlaşma aşamasına geldiklerini ifade etti.

Araci, görüşmeninin içeriğine ilişkin, “Güvenlik, Irak’ın bütünlüğü ve Irak’ın egemenliğinin korunması gibi birçok önemli konuda ortak bir anlayış vardı. Bence Erbil ve Bağdat arasındaki ortak anlayışın ülkeye büyük bir menfaati var. Çok şükür çok iyi bir anlayış aşamasına geldik. Ülkenin aydınlarına ve yetkililerine çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Benzer haberler

Yunan polisi tarafından Türkiye’ye gönderilen Barış…

AP’de yolsuzlukla suçlanan milletvekillerine yönelik…

“Irak sınırlarının ihlal edilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz”

Türkiye ve İran’ın Kürdistan Bölgesine yönelik saldırıları hakında değerlendirmelerde bulunan Araci, “Erbil ve Bağdat arasında ortak bir anlayış var. İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye ile anlaşmaya varabilmek ve uygun bir çözüm bulabilmek için üst düzey bir komisyon kurulacak. Irak sınırlarının ihlal edilmesini kesinlikle kabul etmiyoruz. Sayın Muhammed Şiya es-Sudani, salı günü Tahran’ı ziyaret edecek. Bu konu ciddi ve detaylı bir şekilde ele alınacak” ifadelerini kullandı.

Görüşmede, Erbil ve Bağdat arasında süregelen tüm sorunların ele alındığını ifade eden Araci, “Bütün bu sorunları çözecek siyasi irade var” dedi.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir