Irak seçimlerinde 97 kadın mecliste sandalye kazandı

Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği, Pazar günü yapılan erken seçim sonuçlarına göre 97 kadının zaferle çıktığını bildirdi.

Irak resmi haber ajansı INA’ya göre, Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, “Iraklı kadınlar, azınlıklardan iki kazanan da dahil olmak üzere, belirlenen kadın kotası üzerinde 14 sandalyelik bir artışla 97 sandalye kazanmayı başardılar” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Erken genel seçimlerde kazanan kadın adayların başarısı, siyasi katılım ve isteklerini ifade etmede Iraklı kadınları temsil edecekleri için gerekli bir adımdır” denildi.

Genel Sekreterliğe bağlı Kadınların Güçlendirilmesi Dairesi Genel Müdürü Yusra Kerim Muhsin, konuya ilişkin açıklamasında bu sonucun Iraklı kadınlar için bir zafer ve herkes için bir gurur kaynağı olduğunu vurguladı.

Muhsin, tüm kadınları siyasi sürecin ve karar almanın çeşitli aşamalarına katılma çabalarını sürdürmeye, kadın sorunları ile haklarını garanti altına alacak ve toplumdaki konumlarını güçlendirecek yasalara dikkat etmeye de çağırdı.

/ajans/

 

İlginizi çekebilir