Irak parlamentosu cumhurbaşkanlığı seçimleri 30 Mart’a ertelendi

Irak Parlamentosu Başkanlık Divanı, gerekli üye sayısına ulaşılamadığı için cumhurbaşkanlığı seçimlerini bir kez daha erteledi.

Bugün saat 11.00’da Irak Parlamentosu, yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere toplandı. Ancak cumhurbaşkanlığı seçimleri için gerekli olan 220 üye sayısına ulaşılamadığı için gerçekleşemedi.

Irak Parlamentosu Başkanlık Divanı, gerekli üye sayısına ulaşılmamasının kesinleşmesi sonrasında cumhurbaşkanlığı seçimlerini erteledi. Irak Cumhurbaşkanlığı seçimleri Çarşamba gününe ertelendi.

Irak parlamentosunda toplam 329 parlamenter bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin gerçekleşmesi için parlamenterlerin 3’te 2’sinin (220) oturumda hazır bulunması şartı var. Bugünkü cumhurbaşkanlığı seçimlerine 126 parlamenter katılmadı. 202 parlamenter ise parlamentoda hazır bulundu. 1 parlamenterin akıbetıne ilişkin bilgi edinilemedi.

Irak cumhurbaşkanlığı için parlamento başkanlığının kabul ettiği 40 aday bulunuyor. Öne çıkan 2 isim KDP’li Rêber Ehmed ve YNK’li Berhem Salih.

Irak cumhurbaşkanının seçilebilmesi için parlamento oturumuna 220 üyenin katılması zorunluluğu var.

‘Vatanı Kurtarma İttifakı’ adıyla KDP, Sadr ve Sunni Egemenlik Koalisyonu’nun kurduğu ittifak bileşenlerinin Irak parlamentosundaki üye sayısı 166.

Irak parlemento seçimlerinin üzerinden 5 ay 16 gün geçti. Fakat aradan geçen bunca zamana rağmen Irak’ta ne yeni cumhurbaşkanı seçilebildi ne de yeni hükümet kurulabildi.

 

/rojnews/

İlginizi çekebilir