Irak ile Amerika anlaştı: ABD muharip güçlerini çekiyor

Irak ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, uluslararası koalisyon güçlerinin muharebe dışı role geçişini görüşmek üzere iki ülke arasındaki ortak askeri komite toplantısı düzenlendi.

Ortak komite toplantısında, Amerika’nın bu ayın sonuna kadar muharip güçlerini Erbil’deki askeri üslerden ve Ayn el-Esed Askeri Üssü’nden çekmesi kararlaştırıldı. Irak ordusunun açıklamasına göre hazırlıkları daha önceden başlayan çekilme işlemi komite toplantısı sonrası uygulanmaya başlandı.

Amerikan kuvvetlerinin ve uluslararası koalisyon güçlerinin varlığının Irak’ın daveti üzerine geldiği vurgulanan açıklamada, muharip güçlerin çekilmesinin bu yılın sonuna kadar tamamlanacağı da vurgulandı. Açıklamada, ”uluslararası koalisyon güçlerinin muharebe dışı role geçişini sağlamak için kalan adımların müzakerelerini tamamlamak üzere düzenli oturumlar yapma konusunda anlaşmaya varıldı.” ifadeleri kullanıldı.

ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) göre Irak’ta 2 bin 500 Amerikan askeri bulunuyor. Çekilme sonrası bu rakamın 500’ün altına düşeceği ileri sürülüyor.

/Ajans/

İlginizi çekebilir