Irak hükümeti Halepçe’nin İl olması kararını onayladı

Irak Bakanlar Kurulu, Halepçe’nin vilayet statüsüne kavuşturulmasına yönelik kararı onayladı. Kürdistan Bölgesi Hükümeti tarafından daha önce vilayet statüsü kazanan Halepçe bu şekilde Irak’ın 19’uncu vilayeti sayılacak.

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu Sekreteri Amanc Rahim, Irak Bakanlar Kurulu’nun Halepçe’yi Irak’ın 19. Vilayeti yapan kararnameyi onayladığını bildirdi.

Rûdaw’a konuşan Irak Parlamentosu Milletvekili Musenna Emin de, “Bu karar Kürtler ve Halepçe halkı için çok önemli. Bundan sonra Halepçe’ye vilayet statüsünde olacak ve kalkınma bütçesinden özel bir bütçeye sahip olacak” dedi.

Halepçe milletvekili Emin, “Bu karar aynı zamanda kentin kalkınmasına, hizmetlerin iyileştirilmesine ve istihdam imkanlarının yaratılmasına da katkı sağlayacak. Halepçe’nin resmen vilayet olması Kürtler için büyük bir başarı. En büyük başarı, soykırım ve kimyasal saldırıya maruz kalan Halepçe’nin vilayet haline getirilerek ayağa kalkması” diye konuştu.

Irak Planlama Bakanlığı, dün Halepçe’nin vilayet statüsüne kavuşmasına ilişkin işlemleri tamamladığını ve Irak Bakanlar Kurulu Sekreterliğine gönderdiğini duyurmuştu.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, bu yılın başlarında, “Hükümet, Halepçe’yi Irak’ın yeni bir vilayeti olarak ele alma konusunda ciddi. Çünkü Halepçe bunu hak ediyor. Bir sonraki aşamada bu karar üzerinde çalışacağız” demişti.

2013 yılında dönemin Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Halepçe’yi vilayet olarak belirleyen yasa tasarısını Nuri El Maliki başkanlığındaki Irak hükümetine sunmuştu.

Kürdistan Bölgesi’nin en eski kazalarından biri olan Halepçe, 1889 yılında Osmanlı döneminde kaza statüsüne kavuştu. Kazanın ilk kaymakamı ise Adile Hanım’ın eşi Caf Wasman Paşa oldu.

16 Mart 1988’de Baas rejimi Halepçe’yi kimyasal silahlarla bombaladı ve en az 5 bin sivil hayatını kaybetti.

Bugün yaklaşık 120 bin nüfusu olan Halepçe, merkezle birlikte Xurmal, Biyare, Bemo ve Sirwan kazalarından oluşuyor.

/rûdaw/

İlginizi çekebilir