Irak Cumhurbaşkanı Reşid ile Türkiye Savunma Bakanı Güler görüştü

Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’i kabul eden Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid, Irak topraklarına yönelik askeri saldırıların durdurulması gerektiğini ve taraflar arasındaki sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Bağdat’a gelen Türkiye Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ile beraberindeki heyet Irak Cumhurbaşkanı Latif Reşid tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede ”güvenlik, su meselesi, ticari ve ekonomik konular” görüşüldü.

İkili ilişkilerin güçlendirilmesi, güvenlik ve istihbarat alanlarında ortak koordinasyonun ele alındığı görüşmede Cumhurbaşkanı Reşid, iki ülke arasındaki sınır güvenliği ile ilgili sorunların koordinasyon ve istişare yoluyla çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Irak’ı komşu ülkeler bir tehdit kaynağı haline gelmesini reddettiklerini kaydeden Reşid, “Irak’ın egemenliğine saygı gösterilmesi, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne yönelik askeri ihlallerin son bulması gerektiğini” belirtti.

Cumhurbaşkanı Reşid, su konusuna da Irak’ın ihtiyaçlarını karşılamak için sudan adil pay alması ve iki ülke arasındaki ortak komitelerin yeniden faaliyete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Görüşmede Türkiye’nin Süleymaniye havaalanına uyguladığı yasak da gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Reşid, Süleymaniye Havalimanı ile Türk şehirleri arasındaki uçuşların askıya alınmasına yol açan tedbirlere değinerek bu yaptırımların ortak koordinasyona ve sosyal ilişkilerin sürdürmesi çabalarına engel olacağını” dile getirdi.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir