Irak: Bağdat’taki çatışmalarda 15 kişi öldü, 350 kişi yaralandı

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın siyaseti bırakma kararının ardından patlak veren protestoların ardından başken Bağdat ve Basra’da çatışmalar yaşandı. Sağlık kaynakları, en az 15 kişinin öldüğünü, 350’den fazla kişinin de yarandığını duyurdu.

Şii lider Mukteda es-Sadr’ın siyasetten çekildiğini açıklamasının ardından destekçileri Bağdat’taki Yeşil Bölge’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı bastı. Güvenlik güçlerinin sert müdahalesinin ardından bu defa da Sadr destekçileri ile İran destekli gruplar arasında Yeşil Bölge dışında gerginlik yaşandı.

Irak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Olayların tırmanması üzerine Irak hükumeti ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, yerel saatle 19.00’dan itibaren bir sonraki duyuruya kadar ülke genelinde sokağa çıkma yasağının uygulanacağı duyuruldu.

Çatışmalarda en az 15 kişi öldü

Bu gelişmelerin ardından Sadr Hareketinin askeri kanadı Seraya es-Selam’ın silahlı üyeleri sokağa indi.

Güvenlik güçleri ve Heşdi Şabi milislerinin de müdahalesi ile çatışmalar başladı. Çatışmalarda ağır silahlar da kullanıldı. Bu esnada Bağdat’ta bulunan Yeşil Bölge’ye çok sayıda havan topu düştü.

Irak basınının sağlık yetkililerine dayandırdığı haberlerde, devam eden şiddet olaylarında can kaybının 15’ye yükseldiği, yaralı sayısının ise 350’den fazla olduğu ifade edildi.

Sadr açlık grevine başladı

Olayların tırmanması üzerine Mukteda es-Sadr’ın şiddet olaylarını protesto etmek için açlık grevine başladığı duyuruldu.

Sadr Grubu yöneticilerinden Hassan el-Azari, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Sadr’ın şiddet olayları ve silah sesleri dinene kadar açılık grevine devam edeceğini ifade etti.

Mesud Barzani ve Neçirvan Barzani’den çağrı

Olayların tırmanması üzerine KDP Lideri Mesud Barzani, yaşananlardan duyduğu endişeyi dile getirerek itidal çağrısında bulundu.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, ülkedeki siyasi krizi çözmek için tarafları Erbil’de diyalog masasına davet etti.

Siyasi gelişmeleri yakından endişeyle takip ettiğini dile getiren Barzani, barışçıl protestonun yasal bir hak olduğunu ancak gerilimi tırmandırmanın ve devlet kurumlarını sekteye uğratmanın hiçbir soruna çözüm getirmeyeceğini dile getirdi.

Kazimi’den protestoculara ateş açılmaması emri

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Yeşil Bölge’deki protestoculara ateş açılmaması konusunda güvenlik güçlerine talimat verdi.

Kazımi, protestocuların can güvenliğini korumanın güvenlik güçlerinin sorumluluğunda olduğuna vurguladı.

Başbakan Kazımi ayrıca, Yeşil Bölge’deki olaylara ilişkin acil soruşturma başlatılmasına karar verdi.

Koordinasyon Çerçevesi’nden Sadr’a diyalog çağrısı

Şii çatısı kuruluşu Koordinasyon Çerçevesi, şiddet olaylarının patlak vermesinin ardından Mukteda es-Sadr’a diyalog çağırısında bulundu.

Koordinasyon Çerçevesi tarafından yapılan açıklamada, bütün Iraklıların Sadr Grubu destekçilerinin başlattıkları eylemleri endişe ile takip ettiği aktarıldı.

BM’den sükunet çağrısı

Öte yandan Birleşmiş Milletler Irak Misyonu (UNAMI) tarafından yapılan açıklamada, Sadr destekçilerine Yeşil Bölge’yi terk etmeleri ve hükümet binalarını boşaltmaları çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, “Bütün protestocuları Yeşil Bölge’yi terk etmeye ve hükümetin Irak’a hizmet etmek için sorumluluklarını yerine getirebilmesi için hükümet kurumlarının boşaltılması çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

UNAMI ayrıca, siyasi tarafları gerilimi düşürmeye ve diyaloğa çağırdı.

Cumhurbaşkanı Salih’ten itidal çağrısı

Yaptığı yazılı açıklama ile tüm tarafları itidale çağıran Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih de, barışçıl protestonun meşru bir hak olduğunu ancak devlet kurumlarını sekteye uğratmanın tehlikeli bir gelişme olduğunu dile getirerek, Sadr destekçilerinin devlet kurumlarından çekilmesini istedi.

Irak Parlamento Başkanı Halbusi’den itidal çağrısı

Irak Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi de yaptığı açıklamada, Bağdat’ta meydana gelen olayları “tehlikeli” olarak nitelendirdi.

Tarafları “fitne ateşini söndürmeye” ve “uzlaşmaya” çağıran Halbusi, herkesin kaybedeceği bir çarpışmaya sürüklenmekten kaçınılmasını istedi.

 

/ rûdaw /

İlginizi çekebilir