Irak, Amerika’nın Haşdi Şabi güçlerini bombalamasını kınadı

 Irak hükümeti, ABD’nin Haşdi Şabi’ye bağlı Curf el-Nasr milislerinin bombalamasını kınadı.

Dün gece Enbar vilayetindeki Ayn el Esad hava üssündeki ABD ve Uluslararası Koalisyon güçlerine yönelik kısa menzilli balistik füzelerle bir saldırı gerçekleşti.

ABD Merkez Kuvvetleri (CENTCOM) yetkililerinin rûdaw’a verdiği  bilgiye göre; saldırının ardından bir AC-130 savaş uçağı saldırıyı düzenleyenlerin de aralarında bulunduğu İran destekli milisleri taşıyan bir aracı vurdu.

ABD’nin bombardımanı ardından Haşdi Şabi Füzeller Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Bağdat’ın Babil bölgesindeki  Curf el-Nasr milislerine yönelik saldırıda 3 milisin öldürüldüğünü duyurdu.

Yerel basında çıkan haberlerde söz konusu saldırıda 5 Haşdi Şabi üyesinin de yaralandığı iddia edildi.

Irak hükümetinden kınama

Irak Hükümet Sözcüsü Basım Ewadi, Haşdi Şabi güçlerine yönelik ABD’nin söz konusu hava saldırısını ‘Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin ihlal edilmesi’ olarak tanımlayarak, kınadı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Irak hükümeti, Irak arenasında son iki gün boyunca tanık olunan son tırmanışı, her koşulda korumaya, muhafaza etmeye ve korumaya kararlı olduğumuz Irak egemenliğinin kabul edilemez bir şekilde ihlal edilmesini de içeren tehlikeli bir tırmanış olarak ele aldığını doğruluyor.

Irak hükümet kurumlarının bilgisi dışında Curf el-Nasr bölgesini hedef alan ve açık bir egemenlik ihlali ve istikrarlı iç güvenlik durumunu bozma girişimi olarak kabul edilen saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu, Irak anayasal egemenliğine ve uluslararası hukuka göre kabul edilemez.”

Pentagon’dan açıklama

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, sabah saatlerinde İran destekli grupların, Irak’taki Ayn el Esad Askeri Üssü’ne, kısa menzilli balistik füzelerle saldırı düzenlediğini açıkladı.

Pentagon sabah saatlerinde gerçekleştirilen saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Saldırıda hafif yaralananlar olduğu ve küçük çaplı altyapı hasarının meydana geldiği bildirildi.

ABD ordusunun da olayın ardından İran destekli gruplara AC-130 silahlı hava aracıyla karşılık verdiği kaydedildi.

ABD güçlerine, 17 Ekim’den bu yana 32’si Irak’ta, 34’ü Suriye’de toplam 66 saldırı düzenlendiği aktarıldı.

Söz konusu saldırılarda 62 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

 

/rd/

İlginizi çekebilir