Irak: Amerikan saldırısında Haşdi Şabi komutanı Deraci de öldürüldü

ABD’nin Irak’ın Anbar vilayetinde düzenlediği saldırıda Haşdi Şabi’nin lojistik destek birliklerinden sorumlu olan komutanı Abbas Deraci ve 10 milisin öldüğü öğrenildi.

ABD ordusu, Ürdün’de 3 askerin hayatını kaybettiği saldırıya misilleme harekâtını başlattı İlk aşamada, Irak ve Suriye’de İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü ve İran destekli Şii milis güçlerine ait 85’ten fazla hedefin vurulduğu açıklandı.

Rûdaw’ın haberine göre, Irak’ın batısındaki Anbar vilayetine bağlı Kaim ilçesindeki bombardımanda, Haşdi Şabi’nin lojistik destek birliklerinden sorumlu olan Abbas Deraci ve 10 milis öldürüldü..

Rûdaw’a konuşan yerel kaynaklar, bombardımanlarda Haşdi Şabi bünyesindeki Hizbullah grubunun ağır zaiyatlar verdiğini söyledi.

Aynı kaynaklar, Kaim ve Akkaşat bölgelerinde Haşdi Şabi’ye ait silah depolarının da hedef alındığını kaydetti.

Güvenlik kaynakları ise, F-16 savaş uçakları ve insansız hava araçları ile düzenlenen eş zamanlı saldırılarda Akkaşat’ta 10 binanın vurulduğunu belirtti.

Irak’ta İran destekli Şii milis gücü Nuceba Hareketi’ne bağlı “Telegram” hesabından yapılan paylaşımda, Anbar vilayetine bağlı Akkaşat bölgesinde Haşdi Şabi silah deposunun ABD saldırısına maruz kaldığı aktarıldı.

Suriye’nin Deyrizor vilayetinde de İran’a yakın gruplara hava saldırıları düzenlendi.

Deyrizor’daki bombalamada 3 Iraklının öldürüldüğünü belirtti.

Bombalanan bölgelerde Ebu El Fadl El Abbas Tugayları, İmam Ali Tugayları ve El Nuceba Tugayları milislerinin bulunduğu belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise El-Haydariye bölgesine düzenlenen bilinmeyen hava saldırıları sonucunda en az 6 milisin öldürüldüğünü, 4’ünün de da yaralandığını duyurdu.

 

 

/rd/

İlginizi çekebilir