İngiltere’nin Ankara ile sığınmacıların iadesine anlaşması Türkiye’nin “güvenli ülke” olmadığı yönündeki rapor nedeniyle suya düştü

2 Şubat 2024

The Times’ın haberine göre İngiltere’nin Ankara ile sığınmacı iade onarım planı, Türkiye’nin “güvenli ülke” olmadığı yerde ki rapor nedeniyle suya düştü.

The Times’ın haberine göre İngiltere’nin Türkiye ile sığınmacı iade işlemlerini gerçekleştirme planı, İçişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin güvenli bir ülke olmadığı yerde ki iç raporuna suya düştü.

Habere göre İngiltere hükümeti Arnavutluk’la yapılan anlaşmaya benzer bir sığınmacı anlaşması Türkiye ile de katılmak istiyordu. Ancak yapılan iç incelemede Türkiye’nin “‘genel olarak güvenli’ olma kriterlerini karşılamayan bir durumun olduğu” varıldı.

Habere göre İçişleri Bakanlığı’nın incelemesinde, Türkiye’den İngiltere’ye yapılan iltica başvurularının yüzde 99’unun “devlet korkusu” ile gerekçelendirildiğine dikkat çekildi. Belgede Türkiye’de terörle mücadele yasalarının “aşırı hevesli” bir şekilde kullanılması ve mahkemelerin bağımsızlığı konusundaki konularda endişeler dile getirildi.

İngiltere’ye Manş Denizi üzerinden küçük göçmen tekneleriyle gelen Türk kapasitesinin oranı 2022’de yüzde 2, geçen yıl yüzde 10’un üzerine çıktı.

İngiltere’de Başbakan Rishi Sunak ve diğer önde gelen muhafazakar siyasetçiler, Arnavutluk ile imzalanan anlaşmayı, Manş Denizi’ndeki küçük teknelerin geçişini durdurma çabasında önemli bir başarı olarak değerlendirmiş benzer bir anlaşmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de imzalanması düşünülmüştü.

Bir İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle ilgili “Yasa dışı göçle mücadelede uluslararası iş birliği çok önemli bir rol vardır ve Birleşik krallık ile Türkiye, odaklı bir gösteriye sahip yakın oluşturma ortaklarıdır. Bir bireyin Birleşik Krallık’ta bulunmaya yasal hakkı yoktur, bu kişinin kendi ülkesine Geri göndermeye arıza.

Kaynak: DW

İlginizi çekebilir