İngiltere’de ülke tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: Yüzlerce gözaltı

Euronews’in aktardığı haberde, İngiliz polisinin, ülke genelinde düzenlediği geniş çaplı uyuşturucu operasyonunda 130 milyon sterlin değerinde esrar ele geçirildi.

Benzer haberler

Netanyahu: İran Kuzey Kıbrıs’ı terör için kullanıyor

Ürdün ve Katar: Bölge radikalleşebilir

Emniyet birimlerinin bir ay süren izlemesinin ardından bugün yapılan baskınlarda daha önce benzeri görülmemiş bir hız ve ölçekte gözaltıların gerçekleştirildiği dile getirildi.

Kolluk kuvvetlerinin gerçekleştirdiği ülke tarihinin en geniş kapsamlı baskınları olarak tanımlanan “Mille Operasyonu” kapsamında en az bin kişi gözaltına alındı, bunlardan 450’sine çeşitli suçlamalar yöneltildi.

İngiltere’nin yanı sıra Galler’de de organize suç örgütlerini çökertmeyi amaçlayan eşgüdümlü baskınlarda, 200 bin civarında kenevir bitkisi ele geçirildi.

Yetkililer, esrar üretiminin organize suç örgütleri için nakit sağlayan bir gelir kaynağı olduğunu keza suç örgütlerinin birbirleriyle rekabet ettiğini ve bu durumun da çete şiddetini körüklediğini belirtti.

Ulusal Polis Şefleri Konseyi organize suçlar sorumlusu Steve Jupp, “Esrar üretimine karışan organize şebekeler aynı zamanda A sınıfı uyuşturucu ithalatı ve modern köleliğin yanı sıra şiddet ve sömürü gibi diğer ciddi suçlarla da doğrudan bağlantılılar.” açıklamasında bulundu.

Jupp açıklamasında, “Bu operasyon sadece önemli oranda suç faaliyetini başarılı bir şekilde sekteye uğratmakla kalmadı, aynı zamanda toplanan istihbarat ülke çapında daha sonraki emniyet faaliyetlerine bilgi sağlamaya da katkı sağlayacak.” diye konuştu.

Operasyon kapsamında ayrıca 20 ateşli silah ve piyasa değeri 1 milyon sterlin olan 26 kilo kokain ele geçirildi.

İngiltere’de son yıllarda organize suçlar ve çete savaşları ciddi artış gösteriyor.

Kaynak: euronews

İlginizi çekebilir