İngiltere’de Hint varyantının yüzde 40 daha bulaşıcı olduğu tespit edildi

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock Hint (Delta) varyantının, İngiltere’de geçtiğimiz kış aylarında hızla yayılan Kent (Alfa) varyantından yüzde 40 daha bulaşıcı olduğunu açıkladı. Bakan, Hint varyantının ülkede daha baskın hale gelmesi nedeniyle 21 Haziran’daki tam açılma takviminin sekteye uğrayabileceği uyarısında bulundu.

İngiltere’de pazar günü 5 bin 341 yeni vaka tespit edilirken son 28 günde Covid-19 testi pozitif çıkan 13 kişi yaşamını yitirdi.

Sağlık bakanı, her ne kadar yeni enfeksiyonlarda artış yaşansa da bu durumun hastaneye yatış oranına yansımadığına dikkat çekti.

Bakanın verdiği bilgiye göre Covid-19 nedeniyle hastaneye yatanların büyük çoğunluğunu aşı olmayanlar oluştururken, tek doz aşı olanlar hastaneye yatanların çok küçük bir azınlığını teşkil ediyor ve çift doz aşı olanlar ağır hastalık geçirmediği anlaşılıyor.

Çift doz aşı olan her 25 kişiden biri hastalığa yakalandı

İlk defa Hindistan’da görülen ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni önerisiyle adı Delta olarak güncellenen Hint varyantının en fazla yayıldığı Bolton kentindeki rakamlar yakından takip ediliyor. Kentteki sağlık yetkilileri yeni varyanta bağlı hastaneye yatış oranında bir yükselme kaydedildiğini ancak bu artışın bir önceki dalgaya oranla daha düşük olduğunu kaydetti.

Rakamlara göre aşılamanın enfeksiyonun ağır hastalığa dönüşmesine engel olduğuna dair güçlü veriler oluşmaya başladığını belirten yetkililer son dönemde daha genç hastaların enfeksiyon nedeniyle hastaneye yattığına ve yoğun bakım ihtiyacının çok daha düşük olduğua dikkat çekti.

Yeni vakaların dörtte üçü aşılanmamış kişilerin Delta (Hint) varyantını kapanlardan oluştuğu ve çift doz aşı olanlar arasında her 25 kişiden birinin hastalığa yakalandığı belirtiliyor.

Bu veriler ışığında ülkede kullanılan Covid-19 aşılarının hastalığın yayılmasının ve ağır laşmasının önüne geçmede ekili olduğunun altını çizen İngiliz bakan, 21 Haziran’da planlanan tam açılma öncesinde ülkedeki yetişkin nüfusun beşte üçünün aşılanmasını hedeflediklerini açıkladı.

/euronews/

İlginizi çekebilir