İmralı tecridine karşı Avrupa Konseyi önünde 3 gün sürecek eylem başlatıldı

PKK Lideri Öcalan üzerindeki tecride karşı AK Parlamento binası önünde 3 gün sürecek bir eylem başlatan Kürtler ve dostları, AKP ve CPT’ye seslenerek, “Görevinize sahip çıkın” dedi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre ‘PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki derinleştirilmiş tecride karşı Kürtler ve dostları Fransa’nın Strasbourg kentinde bulunan Avrupa Konseyi (AK) Parlamento binası önünde 3 gün sürecek bir eylem başlattı.

KCDK-E çağrısı üzerine parlamento binasında bir araya gelen eylemciler, burada sloganlarla tecridi protesto etti. Ardından basın açıklamasına geçildi.

Benzer haberler

Ölümle tehdit edilen Diyarbakır Baro Başkanı: Türkiye’de her…

Scholz: Göç, Avrupa’da sadece birlikte üstesinden…

Basın açıklamasına çok sayıda kurum temsilcisi de katıldı. Basın açıklamasında Öcalan’a Özgürlük Platformu adına konuşan avukat Ömer Güneş, 22 aydır Abdullah Öcalan’dan haber alınmadığına vurgu yaparak, CPT’nin bir an önce açıklama yapması gerektiğini belirtti. ”Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin mutlak iletişimsizlik” haline geldiğini söyleyen Güneş, “Bu, dünya genelinde sadece Guantanamo’da vardı. Ancak İmralı adasının şartları, koşulları, bütün hukuksuzlukları geçmiş durumda” dedi. Tecride karşı uluslararası kurumlar nezdinde girişimlerde bulunduklarını söyleyen Avukat Güneş, “Avrupa kurumları, CPT, AİHM ve AK, BM bu mutlak iletişimsizliğin ortadan kaldırılması için rolünü oynamalı” şeklinde konuştu.

KNK Eşbaşkanı Ahmed Karamus da konuşmasında AK ve CPT’ye seslenerek, “22 aydır Sayın Öcalan’dan haber alınamıyor. Ailesiyle, avukatlarıyla ilişkisi yok. Bu başlı başına bir işkencedir. Mutlak tecrit hem Türkiye yasalarına hem uluslararası hukuka aykırıdır. Sayın Öcalan üzerindeki tecridi hiçbir şekilde kabul etmeyeceğiz. Tecridin acilen sona ermesi gerekiyor. Avrupa kurumları da görevlerine sahip çıkmalı. Tecridin sona ermesi için Türkiye üzerinde baskı yapılmalı” dedi.

HDP’li eski vekil Nursel Aydoğan ise, 24 yıldır devam eden tecridin son 2 yıldır mutlak bir tecride dönüştüğünün altını çizerek, “CPT, yıllardır İmralı’ya gidiyor ancak koşulların düzelmesine bir katkıda bulunmuyor. CPT, işkenceyi önleme komitesidir. Tecrit de en ağır işkence biçimidir. CPT’yi görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi. Türkiye’nin AK üyesi olduğunu da hatırlatarak, işlediği insanlık suçlarına işaret eden Aydoğan, Avrupa kurumlarını Türkiye’ye yaptırım uygulamaya çağırdı ve ekledi: “Tecride alışmayacağız. İnsanlık suçu tecridi kıracağız” diye belirtti.

 

İlginizi çekebilir