İmamoğlu: Bu dava tamamen siyasi, böyle bir yargılama olamaz

Kendisine siyasi yasak ve hapis cezası da istenen dava öncesi konuşan Ekrem İmamoğlu, “Bu davanın Ekrem İmamoğlu’na zararı ne? Beni zerre ilgilendirmiyor. Herhangi bir korku, kaygı hissetmiyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı ve hakkında siyasi yasak da talep edilen davayla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Fox TV’de Çalar Saat programında İlker Karagöz’ün sorularını yanıtlayan İmamoğlu, davanın “tamamen siyasi” olduğunu belirterek, çıkacak kararla ilgili herhangi bir endişesi olmadığını vurguladı.

İmamoğlu, ekonomik sıkıntıları hatırlattı ve dikkatin bunlardan uzaklaştırılmaya çalışıldığını söyledi. İmamoğlu, davanın zararının da faydasının da kendisini zerre kadar ilgilendirmediğini söyledi ve “Bu mahkemeden utanç duyuyorum. Bu davanın Ekrem İmamoğlu’na zararı ne? Beni zerre ilgilendirmiyor. Çünkü herhangi bir korku, kaygı hissetmiyorum” diye konuştu.

İmamoğlu ayrıca ‘ahmak’ ifadesini YSK üyeleri için kullanmadığını, İçişleri Bakanı Soylu’ya yanıt verdiğini kaydetti.

‘BU DAVANIN İMAMOĞLUNA ZARARI NE, FAYDASI NE?’

İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Vatandaşlarımızla epeyce dertleştim, sizin vasıtanızla da paylaşmayı istiyorum. Bu davanın Ekrem İmamoğlu’na zararı ne, faydası ne? Beni zerre ilgilendirmiyor. Ne faydası ne zararı. Bu davanın sonucu ne olursa size ne olacak? diye soruyorlar. Hiç ilgilenmedim. Hukukçularımızla oturduk genel kapsamda bir şeyler konuştuk ama şu ceza verilirse böyle olursa vs. Çünkü bununla ilgili tek bir endişe, korku, kaygı hissetmiyorum ama şu mahkemeden utanç duyuyorum. Böyle bir yargılama olamaz. Trajikomik bir durum. Siz 16 milyon insanı cezalandırmak için yaptığınız hamlenin farkında değil misiniz?

31 Mart seçimi niçin iptal edildi? Bangır bangır çıkıp ‘hırsızlar’, ‘çaldılar’ demediler mi? Sayın Binali Yıldırım, Sayın Cumhurbaşkanı, muhtelif bakanlar. Daha ötesi benimle bu davanın öznesi olan Sayın Bakan, 700 terörist demedi mi televizyonda? Peki ne oldu 31 Mart seçimleri iptal edildi. İstanbul’un 3 ayı çalındı.”

‘HAKİM TEHDİT EDİLMİŞ MİDİR?’

Davasına bakan hâkimin görev yerinin değiştirilmesini hatırlatan İmamoğlu, “Karadeniz’den İstanbul’a atanan hakim tekrar Karadeniz’e gönderilmez. Acaba Anadolu Başsavcılığında üst yargı mensuplarından birisi hakime bak en az 2 yıl ve daha fazlası ceza ver seni istediğin yerde ağır ceza reisi yapalım demiş midir? Bir başka mahkeme başkanının da sürgününü örnek göstererek. Hâkim tehdit edilmiş midir?” diye sordu.

İmamoğlu YSK üyelerine, “Ekrem İmamoğlu’nun siyasi yasaklı hali olmasına göz mü yumacaksınız, hiç mi ses çıkarmayacaksınız?” diye seslendi.

‘ÜLKE KAYBEDER, İMAMOĞLU KAYBETMEZ’ 

İmamoğlu, kendisine siyasi yasak getirilmesiyle ilgili bir soruya ise “Bundan da ülkemiz kaybeder. Ekrem İmamoğlu kaybetmez” yanıtını verdi.

İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fazla değil 6-7 ay sonra bunlar gidiyor. Bu ülke adalete susamış. Bu dava tamamen siyasi. Siyasi yasaklı yapmak, kayyım atamak gibi ‘belediyeyi nasıl ele geçiririm…’

Öyle insanlar var ki elini böyle ovuşturup, onu görevden alsalar da biz buraya konsak. Nereye konuyorsun, kimin malına konuyorsun. İstanbul 16 milyonun bunun hala öğrenemediniz mi? Böyle bir hatanın bedeli bu ülkede 8 milyondur. Onun için ayağınızı denk alın, adil olun adaleti etkilemeyin, yargı için birilerinden talimat gelmesini beklemeyin, buna aracı olmayın.”

 

/Kronos/

İlginizi çekebilir