İlham Ehmed: Uluslararası güçler önceliği Ukrayna’ya veriyor; Suriye meselesinin dondurulması tercih ediliyor

Türk devletinin Suriye topraklarının 42 kilometre derinliğine kadar inerek saldırı yapmasına dikkat çeken İlham Ehmed, “Astana grubunun Adana anlaşmasında değişiklik yaptığı görülüyor” dedi.

(Suriye Demokratik Meclisi) MSD Yönetim Kurulu Başkanı İlham Ehmed, 20 Ekim 1998 yılında Türkiye ile Suriye arasında Kürdistan Özgürlük Hareketi’ne karşı imzalanan Adana Mutabakatı’nın yıldönümüne, Suriye-TC ilişkilerini yeniden başlatma girişimlerine ve Suriye’deki sorunların çözüm yollarına ilişkin ANHA’ya konuştu.

Türk devletinin Suriye’deki işgalini kalıcı hale getirmek istediğini söyleyen İlham Ehmed, bunun Adana Mutabakatının yenilenmesiyle yapılmak istendiğini vurguladı.

Türk devletinin Kuzey ve Doğu Suriye topraklarına 42 kilometreye kadar inerek gerçekleştirdiği saldırılara dikkat çeken İlham Ehmed, bunun Adana Mutabakatını yenileme çabalarının bir sonucu olduğunu kaydetti. Ehmed, Türk devletinin çocuk eğitim merkezine düzenlediği saldırıyla Kuzey ve Doğu Suriye sınırlarına 42 kilometre geçtiğini hatırlatarak, “Türkiye daha önce bu kadar ileri gidemiyordu. Daha önce sınırı 3-5 kilometre geçebiliyordu. Adana Mutabakatında Türk devletinin, sınırdan 5 kilometreye kadar geçerek operasyon yapma ve geri dönme hakkının olduğu belirtiliyordu. Şu anda bölgenin derinliklerine inecek şekilde geniş bir saldırı için Türk devletine yeşil ışık yakılmış değil. Ama SİHA saldırıları gerçekleştiriyor. Pratikte Adana Mutabakatında belirtilen mesafeyi genişletmiş bulunuyor. Görünüşe göre Adana Mutabakatında değişiklikler yapılmış ve bu Astana grubunda yapılmış olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

‘TEHLİKE BÜYÜK’

Türk devletinin Suriye toprakları üzerindeki Şam egemenliğini tehdit ettiğini belirten İlham Ehmed, “Türk devletinin saldırdığı yerlere yönelik bir stratejisi var. Saldırdığı toprakları işgal etmek isteyecektir. Ne yazık ki, anlaşmadaki bu değişikliği onaylayanlar, söz konusu durumu Kürt hareketini yok etmeyi hedefleyen geçici bir durum olarak görüyorlar. Ancak bu anlaşmanın uzun vadeli riskleri çok yüksektir. Tüm Suriye topraklarında tehlike yaratıyor” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE, DEMOKRATİK PROJEYİ YIKMAK İÇİN SURİYE’YE YAKINLAŞIYOR’

Türk devletinin Şam hükümetiyle ilişki başlatma çabalarını bu çerçevede değerlendiren İlham Ehmed, iki tarafın ilişkilerinin şu ana kadar güvenlik seviyesini aşmadığını belirtti. İlham Ehmed, güvenlik meselesinin aynı zamanda Adana Anlaşması’nın genişletilmesi ile ilgili olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Türk devletinin girişimi, Şam hükümetiyle demokratik projenin yıkımına dayalı bir anlaşma yapmaktır. Türk devleti, diğer ülkeleri kendi tarafına çekerek bize karşı tavır göstermelerini istiyor. Bir uzlaşmaya varılırsa, bu Suriye halkının çıkarına olmayacaktır. Türk hükümeti bu çabalarla Koalisyon’a, NATO’ya ve Avrupa ülkelerine bir mesaj gönderiyor. ‘Beni eskisi gibi desteklemezseniz Şam hükümetine yanaşırım’diyor.”

‘RUSYA İKİ TARAFI BİR ARAYA GETİRMEK İSTİYOR’

Rusya’nın da Türkiye ve Suriye’yi bir araya getirmek istediğini, son çabaların da bunun sonucu olduğunu ifade eden İlham Ehmed, Türkiye’nin de bundan faydalanmak, her taraftan tavizler almak istediğine dikkati çekti. İlham Ehmed, “Türk hükümeti, Suriye meselesinde söz sahibi olmak ve işgal altındaki topraklarda mevcudiyetini korumak için Şam hükümetiyle bir anlaşma yapmak istiyor. Bu çabaları Beşar Esad’ın onayıyla yapmak istiyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘TEMSİLCİ SURİYE HALKIDIR’

Suriye’nin sorunlarının çözümü için bir muhatabın olması gerektiğini belirten MSD Yönetim Kurulu Başkanı İlham Ehmed, “Muhatap Suriye halkı ve Suriyeli tarafların kendisidir. Bu anlamda ciddiyet gereklidir. Yıllarca süren savaşlar ve mevcut bölünme nedeniyle Şam hükümetinin kontrolünde olan bölgeler şimdi boşaltılıyor. Bu tehlikeli bir durumdur. Artık Şam hükümeti bu gerçeği görmelidir. Halkından arındırılacak bir ülkede, hükümet nasıl olur da bu ülkeyi yönettiğini iddia edebilir. Şam hükümeti Suriye halkının demokrasi çağrısını dikkate almalı, adım atmalı ve çözümü kabul etmelidir” diye konuştu.

‘ÇABALARIMIZ VAR’

Suriye’de değişim ve köklü bir çözüm için diyaloğun önemine vurgu yapan İlham Ehmed, bu konuda tüm taraflarla görüştüklerini belirterek, şöyle devam etti: “Maalesef kayda değer bir değişiklik yok. Stratejik hedefimiz var ve her zaman çaba sarf ettik. Şu anda Şam hükümeti bu sorunun çözümünden uzak görünüyor” dedi.

Suriye çözümü bağlamında Kuzey ve Doğu Suriye’nin statüsüne de dikkat çeken İlham Ehmed, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bölgenin statüsü Suriye anayasası kapsamında kabul edilmeli Bu, genel bir siyasi çözüm yoluyla yapılabilir. Siyasi yollarla en iyi adımları atmak, bu çıkmazı aşmak ve çözümlerle değişiklikleri geliştirmek istiyoruz.”

İlham Ehmed, birçok ülke ile görüştüklerini ancak güçlerin çoğunun Ukrayna’nın durumuna öncelik verdiğini belirterek, “Uluslararası güçler Suriye davasının dondurulmasını tercih ediyor. Ne ileri ne de geri adım atıyorlar” dedi.

 

/ANHA/

İlginizi çekebilir