İhtiyaçlarını karşılamayan ağır hasta tutuklu Ali Osman Köse hücrede tutuluyor

 İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, ihtiyaçlarını tek başına karşılamayan ağır hasta tutuklu Ali Osman Köse’nin hücrede tutulduğunu belirterek, tahliye çağrısında bulundu. 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çektikleri “F Oturumu” eyleminin 543’üncü oturumunu gerçekleştirdi. Dernek önünde yapılan oturumda bu hafta 38 yıldır cezaevinde tutulan 65 yaşındaki ağır hasta tutuklu Ali Osman Köse’nin durumuna dikkat çekildi. “Hasta Mahpus Ali Osman Köse serbest bırakılsın” ve “Tedavi haktır engellenemez” pankartlarının açıldığı oturumda sık sık, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “Ali Osman Köse serbest bırakılsın” sloganları atıldı.
İnsan hakları savunucuları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı oturumda konuşan İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, cezaevlerinde artan hak ihlallerinin tutukluların sağlık ve yaşam hakkına yönelik ağır tehdit oluşturduğunu belirtti.
Son 8 ayda en az 42 tutuklunun yaşamını yitirdiğini hatırlatan Yoleri, “Hapishanelerde yeni ölümlerin yaşanmaması için devlet yetkililerine sorumluluklarını hatırlatıyor,  göreve çağırıyoruz” dedi.
İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR
Ağır hasta tutuklu Ali Osman Köse’nin sağlık durumuna dair bilgi veren Yoleri, böbrek kanseri hastası olan Köse’nin dolaşım sistemi, hipertansiyon, işitme kaybı, hafıza kaybı, yürüme zorluğu, konuşma bozukluğu, denge sorunu ve nörolojik rahatsızlıklarının olduğunu aktardı. Köse’nin sağlık sorunları nedeniyle ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak duruma geldiğini söyleyen Yoleri, şöyle dedi: “Avukatının ısrarlı girişimleri sonucu Trakya Üniversitesi Hastanesi’nde 31 Mayıs 2021 günü ameliyat edilen Köse’nin sol böbreğinin tamamı ve böbrek üstü bezi alınmış, pankreas ve dalağından da patoloji için örnek alınmıştır. Geçirdiği ağır ameliyatın ardından yatağa kelepçelenmiş,  yapılan itirazlara rağmen de kelepçe çıkarılmamıştır. Köse, 8 Haziran 2021 günü taburcu edilerek, hapishaneye geri gönderilmiş ve tek başına bir hücreye konulmuştur. Halen tek başına tutulan Ali Osman Köse’nin Avukatı Naim Eyüpoğlu yaptığı açıklamada; müvekkilinin ameliyat sonrası bakım ve tıbbi takibinin gerektiği gibi yapılmadığı, 3 ayda bir kanserin yayılım durumunun tespit edilebilmesi için yapılması gereken PET çekiminin bugüne kadar hiç yapılmadığı, sağlık durumu gittikçe kötüleşen ve tek başına hayatını devam ettiremeyecek hale gelen Ali Osman Köse’nin tedavisinin sağlanması için infazının ertelenerek serbest bırakılmasının zorunluluk haline geldiğini ifade etmiştir.”
ATK DURUMU AĞIRLAŞTIRIYOR
Yoleri, Köse’nin infazının ertelenmesi talebiyle gönderildiği Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “cezaevinde kalabilir” yönünde rapor verdiğini belirtti. Bu durumun Köse’nin yaşam hakkına yönelik tehdidin daha da ağırlaşmasına neden olacağına dikkat çeken Yoleri, Köse’nin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

 

/ Mezopotamya Ajansı /

İlginizi çekebilir