İHD: İki mahpus hayatını kaybetti; Silivri’de neler oluyor?

İnsan Hakları Derneği, Silivri 5 Nolu Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından işkence gören iki tutuklunun hayatını kaybettiğini açıkladı. İHD, “Adalet Bakanlığına Sesleniyoruz! Silivri 5 No’lu Hapishanesi’nde Neler Olduğunu Açıklayın!” dedi ve konuyla ilgili basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Silivri 5 Nolu Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından işkence gören 2 tutuklunun yaşamını yitirdiğini açıkladı. İHD, “Adalet Bakanlığına Sesleniyoruz! Silivri 5 No’lu Hapishanesi’nde Neler Olduğunu Açıklayın!” başlığıyla bir bilgi notu paylaştı.

SERHAN YILMAZ VE BİR TUTUKLU DAHA…

Söz konusu bilgi notunda, Silivri 5 No’lu Cezaevi’nde gardiyanlar tarafından işkence gören Serhan Yılmaz ve adı öğrenilemeyen diğer bir tutuklunun yaşamını yitirdiği belirtildi. Mezopotamya Ajansı‘nda yer alan habere göre, ilgili açıklamada şöyle denildi:

İŞKENCE VE İNTİHARA ZORLAMA 

“6 Nisan günü Silivri 5 Nolu Hapishanesinde sayım sırasında mahpusların darp edildiği, ardından sürekli işkenceye maruz bırakıldıkları ve intihara zorlandıkları, haklarında gerçeğe aykırı tutanak tutulduğu, doktora götürüldüklerinde darp yoktur diye beyanda bulunmaya zorlandıkları ve 8 mahpusun Silivri Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı yönlü bilgilerin kamuoyuna yansıması sonrasında Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü 9 Nisan günü yaptığı açıklamada olayı yalanlamıştır.

İKİ MAHPUS DÜN HAYATINI KAYBETTİ 

Ancak işkence ve kötü muamelenin halen devam ettiği, mahpusların avukatları ile görüşmelerinin engellendiği ve hastaneye kaldırılan mahpuslardan Serhan Yılmaz ve adı öğrenilemeyen diğer bir mahpusun dün hayatını kaybettiği, Serhan Yılmaz’ın cenazesinin ailesi tarafından alındığı öğrenilmiştir. Gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmak amacıyla mahpus yakınları ve milletvekillerinin de katılımı ile yapacağımız basın toplantısına katılımınızı dileriz.”

 

/MA/

İlginizi çekebilir