İHD Elazığ Şube Başkanı Avukat Metin Can ve Doktor Hasan Kaya’nın öldürülmesinin üzerinden 30 yıl geçti

İnsan Hakları Derneği (İHD) Elazığ Şube Başkanı Avukat Metin Can ve dernek üyesi Doktor Hasan Kaya’nın öldürülmelerinin üzerinden 30 yıl geçti.

1993 yılının 21 Şubat’ında kaybedilen Can ve Kaya’nın cansız bedenleri, 27 Şubat günü Elazığ-Dersim yolu üzerindeki jandarma karakoluna 2 kilometre uzaklıktaki Dinar Köprüsü’nün altında bulundu.

21 Şubat 1993 günü Doktor Hasan Kaya’nın yanına gelen iki kişi, durumu acil bir yaralı için kendisinden yardım istedi. Bunun üzerine yanında Avukat Metin Can ile birlikte yola çıktılar. Ancak gitmelerinin üzerinden saatler geçmesine rağmen geri dönmediler. O görüşmede yanlarında bulunan bir İHD yöneticisinin daha sonra teşhis edeceği o iki kişiden biri JİTEM adına çalışan itirafçı Ayhan Öztürk olacaktı.

Benzer haberler

Neçirvan Barzani: Siyasi partiler, liderler gelip geçicidir…

Toshiba 5 bin personelini işten çıkaracak

Can ve Kaya’nın yola çıktığı otomobil 22 Şubat akşamı polise gelen şüpheli araç ihbarı üzerine Yazıkonak’ta terk edilmiş halde bulundu. Aynı gün Can’ın ailesini telefonla arayan kişiler ise “Başınız sağ olsun” deyip telefonu kapattı. Ertesi gün yeniden aranan aileye bu kez inleme sesleri dinletilip, ayakkabıları bir torbanın içinde evine gönderildi.

Aileleri ve o dönem Akın Birdal’ın başkanlığını yaptığı İHD, Can ve Kaya’nın canlı bulunması için tüm resmi makamlara başvurdu, Ankara’ya giderek görüşmeler gerçekleştirdi. İHD ve TTB başta olmak üzere çok sayıda sivil toplum ve insan hakları kuruluşu TBMM, Başbakan ve İçişleri Bakanını göreve çağırarak, Can ve Kaya’nın bir an önce evlerine sağ salim dönmesini talep etti.

Ancak işkence görüp, başlarından vurulmuş iki arkadaşın cansız bedenleri, Dinar Köprüsü’nün altında bulundu.

Aradan 30 yıl geçmesine rağmen failler bulunamadı. Can ve Kaya’yı katleden JİTEM’ci Yeşil (Mahmut Yıldırım) ise kayıplara karıştı…

İlginizi çekebilir