İHD: Ağır hasta mahpus İsmail Tanboğa serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi 464. F Oturmasında korona testi pozitif çıkan İskenderun T Tipi hapishanesinde tutulmakta olan hasta mahpus İsmail Tanboğa’nın durumunu ele aldı.

Tanboğa’nın derhal serbest bırakılması çağrısı yapan İHD’nin konuya ilişkin basın açıklamasında ‘’tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insan hakları ve demokrasi adına yaşanan her türlü ilerleme ya da gerilemeden en net etkilenen yerlerin başında hapishaneler gelmektedir.’’ dedi.

Açıklamada şunlar belirtildi:

 

  1. F Oturmasında bu hafta 9 Şubat 2021 tarihinde Corona testinin pozitif çıktığı bilgisi alınan ve halen İskenderun T Tipi hapishanesinde tutulmakta olan hasta mahpus İsmail Tanboğa’nın durumunu sizlerle paylaşıyoruz.

6 yıldır hapishanede tutulan 21 yaşındaki İsmail Tanboğa,  ileri derecede mide kanseri ve buna bağlı rahatsızlıkları  yanında,  yemek yiyemediği için gittikçe zayıflamış ve  vücut ağırlığı 30 kiloya düşmüştür. Arkadaşlarının yardımı olmadan ayağa kalkamayan ve ihtiyaçlarını göremeyen Tanboğa,  pandeminin yarattığı ağır riske rağmen hapiste tutulmaya devam edilmektedir. 

Ailesi,  pandemiden dolayı en son yaklaşık bir yıl önce İsmail’i gördüklerini ve gördüklerinde de gözlerine inanamadıklarını ifade etmiş ve  “İsmail bitmişti,  “bir daha gelmeyin, beni bu halde görmenizi istemiyorum” dediğini aktarmıştır. 

Babası İsmail’i anlatırken;  “oğlum profesyonel futbolcu olmak için çalışıyordu, futbol sahasında arkadaşlarıyla futbol oynarken gözaltına alındı. İsmail’i ihbar edip aleyhine tanıklık yapanlar sonrasında bu beyanlarından vazgeçip, onu tanımadıklarını söylemelerine rağmen, bu mahkeme nezdinde bir karşılık bulmadı. Hakkında 5  kez müebbet hapis cezası verildi, Yargıtay’ın bu haksız kararı bozmasını bekliyoruz.”demiştir.  Son olarak  28 Ocak’ta ailesi ile telefon görüşmesi yapabilen İsmail için annesi ve  babası; “İsmail’in durumu her geçen gün ağırlaşıyor, hapishanede tedavisi yapılamıyor, beslenemiyor, bakılamıyor, oğlumuz göz göre göre ölüyor, geceleri gözümüze uyku girmiyor,” demiştir. 

İnsan hakları savunucuları olarak; İsmail Tanboğa ve tüm ağır hasta mahpusların koşulsuz, şartsız serbest bırakılmasını istiyoruz.  Mahpusların sağlık hakkı yanında yaşam haklarının korunması noktasında yetkilileri sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. 

Hasta  Mahpuslar Serbest Bırakılsın!

İSMAİL TANBOĞA SERBEST BIRAKILSIN! 

Tedavi Haktır Engellenemez!

 

İlginizi çekebilir