Hrant Dink’in katili Samast’ın tahliyesine tepki yağıyor

Hrant Dink cinayetinden hüküm giyen Ogün Samast’ın erken tahliyesi tepki çekti. Samast’ın daha uzun süre cezaevinde yatmasını sağlayacak örgüt üyeliği hükmü Yargıtay tarafından zaman aşımına uğratılmıştı.

Agos gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in 19 Ocak 2007 tarihinde öldürülmesi davasında cinayetten hüküm giyen Ogün Samast’ın tahliyesi tartışmalara yol açtı. 2007’de tutuklanan Samast, 16 yıl 10 ay hapis yattıktan sonra dün şartlı tahliye edilmişti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Samast’ın “iyi hal”den tahliye edilmesine “Sözün bittiği yerdeyiz” tepkisi gösterdi. Özel, “Takip etti, tatbikat yaptı, Hrant Dink’i üstelik de planlayarak öldürdü Ogün Samast. Bugün iyi hâlden serbest kalıyorsa, sözün bittiği yerdeyiz demektir. Bu vakitten sonra bu memlekette adaletin a’sından bahseden gerçekten vicdansızdır” dedi.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da X’ten yaptığı paylaşımda “Hrant Dink’i sokağın ortasında nefret saikiyle ve bir örgütün parçası olarak alçakça katleden Ogün Samast şartlı tahliye koşulları gerçekleştiği gerekçesiyle ‘iyi halden’ serbest bırakılmış. Birçok düşünce suçlusunun koşullu salıverilme imkanından faydalandırılmadığı, eline silah almamış insanların tahliye ettirilmediği bir ortamda tetikçi katil sözde iyi halden serbest. Bu tetikçiye cinayeti işlettiren ve olayın ardından koruyanlar kimlerdi? Hrant Dink’e yönelik bir suikast gerçekleştirileceği bilgisi kimlerin elindeydi? Bu aşağılık suça kimler ortaktı? Hepsi daha da karanlıkta!” tepkisini gösterdi.

Gazeteci İsmail Saymaz da “Can Atalay ve Gezi Parkı tutukluları ile gazeteci Barış Pehlivan içeride, gazeteci Hrant Dink’in katili Ogün Samast dışarıda…” paylaşımı yaptı.

Danzikyan: “İyi hal” başka cezayla ilgili

Benzer haberler

Agos Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan ise Samast’ın aslen üç yıl önce tahliye edileceğini, “iyi hal” indiriminin cezaevinde işlediği suçtan aldığı ceza ile ilgili olduğunu belirtti.

Danzikyan, “Ogün Samast’ın 16 yıl 10 ay sonra tahliye edilmesi elbette ağır. Ama şunu söylemem lazım. Samast, Dink cinayetiyle ilgili iyi halden tahliye edilmedi. Gardiyana saldırdığı için ek ceza almıştı, onun iyi halinden tahliye edildi. Aslında üç yıl önce tahliye edilecekti” dedi.

Yargıtay örgüt üyeliği cezasını zaman aşımına uğrattı

Danzikyan, “Ancak asıl mesele örgüt üyeliğinden aldığı cezanın Yargıtay’da zaman aşımına uğraması. Böyle olmasaydı ek cezası olacaktı. Yoksa cinayetten aldığı ceza üç yıl önce bitmişti” bilgisini paylaştı.

Agos gazetesinde dün yer alan haberde de Samast’ın cinayetten hüküm giydiği davada aldığı 22 yıl 10 aylık hapis cezasının infaz yasasına göre 15 yıl 2 ay cezaevinde yatmak anlamına geldiği, ancak 2020’de cezaevinde gardiyanlara saldırdığı için 4 yıl ek ceza aldığı belirtilmişti. Bu da Samast’ın cinayet davasıyla ilgili olarak aslen daha önce tahliye edilmiş olması gerektiği, ancak aldığı ek ceza nedeniyle hapiste yattığı anlamına geliyor. Haberde “iyi hal” değerlendirmesinin bu cezayı kapsadığına işaret edildi.

Agos’ta yer alan bilgilere göre Dink ailesi ve avukatları, Samast’ın ana davada cinayetin yanı sıra örgüt üyeliğinden hüküm giymemesine itiraz etmiş, bunun üzerine mahkeme Samast’a örgüt üyeliği cezası da vermişti. Ancak Yargıtay Samast’ın örgüt üyeliğini 220’nci madde kapsamında değerlendirerek zaman aşımına soktu. Böylece Samast örgüt üyeliğinden ek ceza almadı. Dink ailesi avukatları, hükmün “silahlı terör örgütü üyeliği” ve “Anayasayı zorla değiştirme” maddelerine göre verilmesini talep etmişti.

 

 

/DW/

İlginizi çekebilir