Hol Kampı’ndan getirilen 30 kişiden oluşan 6 IŞİD’li aile Irak’ta kayıplara karıştı

Eski Irak Parlamentosu Kürt milletvekili Viyan Dexil, 30 kişilik 6 IŞİD’li ailenin Rojava’dan Irak’a getirildikleri sırada kaybolduklarını, Irak hükümetinin de bu dosyadan haberdar olduğunu ancak bu konuda her hangi bir somut adım atmadığını söyledi. 

IŞİD’li ailelerin Rojava’daki Hol Kampı’ndan Irak’ın Musul kentinde bulunan Cedaa Kampı’na gönderilmesi süreci geçtiğimiz hafta başlamıştı.

İlk etapta 101 IŞİD’li ailenin Cedaa Kampı’na yerleştirilmesi bekleniyordu.

Rûdaw’a konuşan Eski Irak Parlamentosu Ezidi Kürt milletvekili Viyan Dexil, geçtiğimiz hafta 100 IŞİD’li ailenin Hol kampından Cedaa Kampı’na gönderildiğini ancak bunlardan sadece 94 ailenin Musul’daki kampa yerleştirildiklerini belirtti.

Tehlikeli bir durumun söz konusu olduğunu söyleyen Dexil, “ Aileler gündüz gönderildiler ancak 30 kişilik 6 aile sınır bölgelerinde ortadan kayboldular. Bu olay bize tehlikeli bir sürecin beklendiğini söylüyor” diye konuştu.

Dexil, kaybolan IŞİD’li ailelere ilişkin şu ana kadar her hangi bir soruşturmanın başlatılmadığını belirterek, bu durumda birkaç tehlikeli senaryo olduğunu söyledi.

Dexil, “Bütün ihtimaller açık. Belki de tanınmış bir üst düzey IŞİD mensubunun ailesi olarak ya da yüklü bir para karşılığında serbest bırakıldılar. Veya arkasında çok bir siyasi sebep var. Bu nedenle ciddiyetle araştırılması gerekiyor” dedi.

/rudaw/

İlginizi çekebilir