Hizbullah üyeliğinden tutuklandıktan sonra serbest bırakılan Kızılay yöneticisi, kamudan 7 yılda 138 milyon TL ihale aldı

Geçmişte Hizbullah’tan tutuklanan ve şimdi de Kızılay’ın yönetiminde yer alan Şehmus Yıldırım’ın kamudan milyonlarca liralık ihaleler aldığı ortaya çıktı. Yıldırım, 7 yılda tam 138 milyon TL değerinde ihale aldığı ortaya çıktı.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın danışmanlığını yapan ve bugünlerde Kızılay Denetim Kurulu Üyesi olan Şehmus Yıldırım’a kamudan milyonlarca liralık ihaleler yağdığı açığa çıktı. 2000’li yılından Hizbullah üyeliğinden tutuklanan ve bir ay cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılan Yıldırım, Kızılay’daki görevinin dışında ticari faaliyetlerde yürütüyor.

Benzer haberler

Müzisyen Onur Şener davasında Savcı, sanıklardan Ali Gündüz…

BM: Ukrayna’da savaşın başlangıcından bu yana…

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Yıldırım, 2014’te “Dayk Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni” kurdu. Ardından da 2016 ile 2022 yılları arasında kamudan 6 ayrı ihale aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli ise 138 milyon 441 bin TL olarak açıklandı. AKP döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki BİMTAŞ’tan da ihale alan Yıldırım, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ile Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü’nden de ihaleler kaptı.

Yıldırım daha önce yaptığı açıklamada Hizbullah’tan tutuklanarak cezaevine gönderildiğini doğrulamıştı. Kızılay Güneydoğu Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Naif Yılmaz’ın da eski Hizbullah hükümlüsü olduğu anlaşılmıştı. Yılmaz, yakalandıktan sonra “Hizbullah’ın çökertilmesine yönelik bilgiler verdiği” gerekçesiyle pişmanlık yasasından yararlanmak istemişti. Ancak “bu bilgiler yetersiz bulunduğu” için söz konusu istek reddedilmişti. 7 yıl 6 ay hapis cezası alan Yılmaz’ın 2004’te şartlı tahliye olduğu, 2013’te hakların iadesi davasını kazanıp sabıka kaydını sildirdiği bildirilmişti.

Kaynak: BirGün

İlginizi çekebilir