Hizbullah: İsrail’e 62 füze ateşledik

Lübnan Hizbullahı, Hamas liderlerinden Salih Al-Aruri’nin öldürülmesine misilleme olarak bu sabah İsrail’e füze saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Hizbullah’a yakınlığı ile bilinen Al Mayeddin kanalı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta El Kassam Tugayları lideri Salih Al Aruri’nin öldürülmesine “ilk tepkinin bir parçası olarak” İsrail’in “Meron” hava kontrol üssünün 62 füzeyle hedef alındığını duyurdu.

Hedef alınan Meron hava kontrol üssünün “işgal altındaki Filistin’in kuzeyindeki Carmak Dağı’nın tepesinde yer aldığı” belirtildi.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Salı günü yaptığı açıklamada, Hamas liderlerinin öldürülmesine karşı “intikam alınmaması halinde İsrail’in Lübnan’a daha fazla saldırı düzenleyeceğini” söylemişti.

Hizbullah lideri Nasrallah, Lübnanlılara video konferans aracılığıyla hitap etti.

Nasrallah, “Lübnan’ın güneyinde yaşanan savaş caydırıcılık dengesini istikrara kavuşturdu. Lübnan topraklarının her karışını özgürleştirmek, düşmanın sınırlarımızı ve hava sahamızı ihlal etmesini önlemek için gerçek bir fırsatla karşı karşıyayız” dedi.

“İsrail’in işgali altındaki Lübnan topraklarının kurtarılması için fırsatın ancak Gazze savaşından sonra mümkün olabileceğini” söyleyen Nasrallah, “Savaş Filistin için başladı ancak, bu aynı zamanda Lübnan içindir. Şayet düşman, Gazze halkını göç ettirecek olursa -Allah korusun bundan- o zaman sıra Lübnan’ın güneyine gelecektir. Gazze’den sonra, sıra Lübnan’ın güneyine gelecektir” diye konuştu.

 

/rûdaw/

İlginizi çekebilir