Hillary Clinton ve kadın sanatçılar, İranlı kadınlara yönelik baskıyı azaltmak için Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulundu

ABD’nin eski başkan adayı ve eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile çok sayıda İranlı sanatçı ve aktivist Pazartesi günü New York’ta düzenlenen bir sanat etkinliğinde İran’daki kadınlara yönelik baskının azaltılması için BM’ye çağrıda bulundu.

Manhattan ve Queens arasındaki Doğu Nehri üzerinde yer alan Roosevelt Adası’nda, eski ABD Dışişleri Bakanı Clinton, “Gözler İran’ın Üzerinde” adlı sanat eserlerinin açılış törenine katıldı.

Clinton, açılışta yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Bu program, kamuoyunun İranlı kadın ve kızların maruz kaldığı vahşi baskıyı unutmamasını sağlamayı amaçlıyor. Mahsa Amini’nin polis tarafından öldürülmesi, İran halkının önderlik ettiği, kadın ve kızların, ‘Yeter! Artık bu zulme izin vermeyeceğiz’ dediği bir devrimi ateşledi.”

İran, 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin Tahran’da “Ahlak Devriyeleri” tarafından “uygunsuz başörtüsü” bahanesiyle tutuklanmasının ardından 16 Eylül’de öldürülmesinden bu yana protestolara sahne oluyor.

Hillary Clinton, bir ay önce başlatılan ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris tarafından da desteklenen, “BM üye devletlerinin İran vatandaşlarının güvenliğini sağlaması ve İran’ı BM Kadının Statüsü Komisyonu’ndan çıkarması” yönündeki uluslararası bir dilekçeden alıntı yaparak şu sözlere dikkat çekti: Bu komisyon ve BM, İran’ı saflarında tutarak inandırıcılığını yitiriyor.”

Şarku’l Avsat’ın Reuters’dan aktardığına göre BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi, İran’ı, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesiyle ilgilenen BM Kadın Komisyonu’nun dışında bırakan bir ABD karar taslağını 14 Aralık’ta oylayacak.

ABD, İran’ın politikalarını “kadınların haklarına ve Kadının Statüsü Komisyonu’nun yetkisine açıkça aykırı” olmakla suçlayan bir karar taslağı hazırladı.

İran, her yıl Mart ayında toplanan ve toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların güçlendirilmesini teşvik etmeyi amaçlayan 45 üyeli organda dört yıllık bir görev dönemine yeni başladı.

 

/Kaynak: Şarku’l Avsat/

İlginizi çekebilir