Hewramani: İran Erbil’de kadınları, çocuklar ve sivilleri hedef aldı

 Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Hükümet Sözcüsü Peşava Hevramani, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Erbil’e yönelik balistik füze saldırılarında kadınlar, çocuklar ve sivillerin hedef alındığını belirtti.

Hevramani, X sosyal medya hesabından Erbil’de dün gece birçok noktaya gerçekleştirilen saldırılara ilişkin açıklamada bulundu.

“Bu korkakça şiddet eylemi insanlığa karşı büyük bir ihlal ve inkar edilemez bir suçtur.” ifadelerine kullanan Hevramani, Irak merkezi hükümeti ve uluslararası toplumun bu “gerekçesiz suça” karşı net bir tutum sergilemesi gerektiğini kaydetti.

Hevramani, “İran güçlerinin Erbil’e saldırısındaki kurbanlar kadınlar, çocuklar ve sivillerdi.” ifadelerine yer verdi.

Irak, “İran’ın Erbil’e düşmanca saldırısını” kınadı

Benzer haberler

GÜNSİAD: Silahlı eylemler sonlandırılsın; yeni bir anayasa…

Avrupa Birliği’nden Rusya’ya yeni yaptırımlar

Irak hükümeti, İran’ın Erbil’e saldırısını “düşmanca” şeklinde nitelendirerek kınadı.

Irak Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Irak hükümeti olarak, İran’ın Erbil’de balistik füzelerle güvenli yerleşim yerlerini hedef alan ve sivillerin ölümüne neden olan düşmanca saldırısını kınıyoruz.” denildi.

Iraklı Kürt iş adamı Dizayi ve ailesinin saldırıda öldürüldüğü ifade edilen açıklamada, “Irak hükümeti bu davranışı Irak’ın egemenliği ve güvenliğine saldırı ve iyi komşuluk ilişkilerine karşı ‘düşmanca’ olarak görüyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine şikayet gibi kanuni yollara başvurulacak. ” ifadelerine yer verildi.

Saldırıyla ilgili Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani’nin Ulusal Güvenlik Müsteşarının başkanlığında inceleme komisyonu kurulmasına karar verdiği aktarılarak, “İncelme sonuçları Irak ve dünya kamuoyuyla paylaşılarak kınanacak bu eylemlerin ardındaki iddiaların asılsız olduğu Irak ve dünya kamuoyuna duyurulacak.” denildi.

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir